Andrzej K. Kisiel, Marcin Rak. Trzynaście


26 październik 2013
A A A
Książka pt. „Trzynaście moich lat w JW GROM” autorstwa byłego żołnierza jednostki „Grom” Andrzeja K. Kisiela i Marcina Raka to pierwsza w Polsce (miejmy nadzieję, że nie ostatnia) tego rodzaju pozycja – mająca charakter wspomnień byłego żołnierza sił specjalnych. Autor opisuje kolejne etapy swojej kariery: zaczynając od tego, co skłoniło go do wstąpienia do wojska, poprzez rekrutację i początki służby w legendarnym już „Gromie”, aż po udział w kolejnych zmianach misji w Iraku – podczas inwazji w 2003 roku i później, w czasie trwania misji stabilizacyjnej w tym kraju, oraz w Afganistanie. Można znaleźć tutaj opisy realizowanych przez jednostkę operacji specjalnych, rzecz jasna bez dat, nazwisk czy konkretnych szczegółów, które pozwalałaby zidentyfikować ich uczestników. Sporo miejsca autor poświęca opisom współpracy z wojskami amerykańskimi, przede wszystkim z jednostką komandosów amerykańskiej Marynarki Wojennej „SEALs”. Jest to kolejne potwierdzenie, że polska jednostka jest zaliczana do światowej czołówki tego typu formacji.

Niewątpliwym atutem książki są liczne fotografie, w większości przypadków wcześniej niepublikowane, ilustrujące poszczególne rozdziały. Jest to niezwykle wciągająca lektura, od której nie sposób się oderwać, napisana bardzo bezpośrednim i przystępnym językiem. Z czystym sumieniem można polecić ją wszystkim zainteresowanym tematyką militarną, związaną z Wojskami Specjalnymi i współczesnymi konfliktami zbrojnymi, a zwłaszcza polskim zaangażowaniem w operacje w Iraku i Afganistanie.

Wydawcą książki jest wydawnictwo „Siła i Honor” stworzone wyłącznie na potrzeby tej publikacji. 13 złotych ze sprzedaży każdego egzemplarza jest przekazywanych fundacji „Sprzymierzeni”, zajmującej się pomocą poszkodowanym w czasie pełnienia obowiązków żołnierzom i funkcjonariuszom innych służb mundurowych. Z tego powodu książka jest niedostępna w księgarniach – można ją nabyć jedynie za pośrednictwem strony internetowej www.trzynascie.com.

Andrzej K. Kisiel, Marcin Rak, Trzynaście moich lat w JW GROM, Wyd. Siła i Honor, Wrocław 2012, s. 348.

Zobacz także

„Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” – Paweł Pieniążek [Recenzja]
„Allah Akbar. Wojna i pokój w Iraku” – Witold Repetowicz [Recenzja]
"Naddniestrze. Terror tożsamości" – Piotr Oleksy [Recenzja]
„Organizacja Współpracy Islamskiej. Geneza, charakterystyka i działalność w regionie Bliskiego Wschodu” – A. Gieryńska [Recenzja]
Więcej...

Zobacz także tego autora

Po szczycie NATO: na wschodzie bez zmian
Polsko-rosyjska wojna pomnikowa
Incydent na Bałtyku
Prezydent RP z pierwszą wizytą w Kijowie
Po wyborach w Polsce: aktywniej na wschodzie?