W czym do pracy?


01 październik 2007
A A A

Współczesny, aktywny zawodowo  mężczyzna najczęściej zakłada garnitur biurowy ( obecnie nazywany biznesowym). Pozycja zawodowa, zwyczaje i wymagania firmy , w której pracuje mężczyzna, są decydujące w doborze fasonu i koloru garniturów.

Myślę, że określenie ,,garnitur biurowy” na potrzeby mojego artykułu będzie bardziej słuszne niż ,,biznesowy”, gdyż dobrze ubrany urzędnik, pośrednik , doradca- to największa grupa panów noszących garnitury, a nie są to biznesmeni.  
Mężczyzna spędza w garniturze cały dzień, używając  go w różnych sytuacjach tj. jazda samochodem, praca  przy komputerze, ale również różne spotkania z klientem lub kontrahentem. Dlatego garnitur biurowy musi być funkcjonalny, praktyczny i w dobrym gatunku, jednak nie powinien być zbyt krzykliwy w formie i kolorze.
Ubiór do pracy nie powinien rzucać się w oczy, ale nie może być też zbyt monotonny czy nudny, żeby nie stał się uniformem.

Jak powinien wyglądać garnitur biurowy?

Garnitur biurowy używany cały dzień musi być odpowiedniej jakości. Powinien być wykonany z dobrej wełny lub wełny z niewielką domieszką włókien sztucznych. Wełna zapewnia sprężystość i przewiewność ubrania, domieszka  włókien sztucznych sprawia, że garnitur nie będzie się gniótł. Dobrą jakość zapewnia nie tylko dobra tkanina, ale również ważne są wszystkie użyte w produkcji dodatki, takie jak podszewka, usztywnienia typu flizelina, poduszki, a nawet nici. Kupując garnitur zwróćmy uwagę na te szczegóły. Ubranie poddane jest wielu naprężeniom i rozciągnięciom. Zwykle te garnitury nie należą do tanich, ale użycie dobrych materiałów zapewnia na długo dobry kształt marynarki, a mężczyźnie staranny wygląd. Opadające ramiona, wyciągnięte i obwisłe kieszenie, wystająca lub ciągnąca się podszewka w marynarce, to najczęstsze wady garnituru spowodowane przez kiepskiej jakości dodatki. Dobrej jakości garnitur to dobra inwestycja w siebie. Mężczyzna wygląda dobrze, elegancko i robi dobre wrażenie.

Kolor- szary, popielaty. Odcienie bliżej błękitu, niebieskiego (daje to efekt wypoczętej, rozświetlonej twarzy). Należy uważać przy szarym kolorze o odcieniu oliwkowym, brązowym, ten odcień często daje efekt zmęczonej ,chorej twarzy. Wyżej wymienione odcienie szarego są dobre dla mężczyzn o ciemnej, południowej urodzie.
Granatowy, biurowy garnitur to już bardziej garnitur biznesowy. Ciemny tzw. ,,głęboki” granatowy garnitur nadaje mężczyźnie poważny, dystyngowany wygląd.

Wybierając granatowy garnitur należy pamiętać o swojej pozycji w firmie oraz o tym jak ubiera się szef, gdyż ten kolor to komunikat dla otoczenia ,,jestem ważny, należy mnie słuchać”.
Fason jednorzędowy zapinany na 2 lub 3 guziki, z tyłu jedno lub dwa cięcia, kieszenie z patką. Klapy marynarki mogą być małe lub tzw. duże , ostre.

Wiele firm pozwala swoim pracownikom na więcej swobody, można wtedy wybrać różne kolory garniturów np. brąz, oliwka, stalowy, ale  wyboru należy dokonać  z wyczuciem.

Może się wydawać, że garnitur biurowy to nudne szare lub granatowe ubranie, ale to nie jest prawda. Garnitur to dopiero baza do stworzenia ładnego , starannego ubioru na co dzień . Charakteru i wyrazu całemu ubiorowi nadają koszula i krawat, ale o tym w następnym artykule.

Małgorzata Skudlarska - O Autorce.

Zobacz także

Nie mam co na siebie włożyć!
Marynarka klubowa
Garnitur tweedowy
A może by tak na bal - frak?




Więcej...

Zobacz także tego autora

Unia Europejska w walce z narkobiznesem - implementacja działań na poziomie międzynarodowym
Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych podmiotów powiązanych w Unii Europejskiej i Pols
Wymiar wschodni jako część Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej
Polska w UE - bezpieczeństwo energetyczne
Polityka Cookies