Indie: Już tysiąc ofiar starć z maoistami
-
IAR
W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku w Indiach zginęło około 1000 osób w wyniku działań maoistów oraz starć sił rządowych z maoistycznymi rebeliantami. Wśród ofiar było aż 577 osób cywilnych. Takie dane przekazał indyjskim parlamentarzystom resort spraw wewnętrznych Indii. W wyniku walk z maoistami zginęło także 260 funkcjonariuszy. Straty wśród rebeliantów ocenione zostały na 137 osób.
Największą liczbę ofiar odnotowano w zachodnim Bengalu. Z kolei w stanie Chhattisgarh zginęła największa liczba policjantów - aż 163. Mówiąc o zagrożeniu Indii przez ruch maoistyczny, określany także jako ruch naxalitów, szef resortu spraw wewnętrznych Indii Palaniappan Chidambaram zauważył: „Płacimy dziś cenę zaniedbań w ostatnich dziesięciu-dwunastu latach. Od dawna uważam, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Indii jest ruch naxalitów.”
Swoją aktywność maoiści rozpoczęli w Indiach w roku 1967 występując przeciw niesprawiedliwości społecznej, która dotykała najbiedniejsze społeczności wiejskie i plemienne. Obecnie twierdzą, że występują w obronie ludności, która bywa pozbawiana bezprawnie ziemi, przeznaczanej pod inwestycje przemysłowe. W ostatnich latach swoją aktywnością rebelianci maoistyczni objęli w Indiach piętnaście stanów - głównie na obszarach najbiedniejszych. Władze twierdzą, iż rebelianci przechodzą szkolenia w sąsiednim Nepalu, gdzie ruch maoistyczny doprowadził do upadku monarchii w roku 2008.


Sydney: terrorysta przetrzymywał zakładników w kawiarni, dwie osoby zginęły