Chorwacja i Serbia wzmacniają wzajemne stosunki
Chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović oraz serbski premier Aleksandar Vucić podpisali wspólny dokument, którego celem jest wzmocnienie obustronnych stosunków i łatwiejsze rozwiązywanie istniejących rozbieżności.
Politycy z obu państw spotkali się ze sobą w Suboticy na północy Serbii, które to miasto uznawane jest za najbardziej wielonarodowościowe w tym kraju. Grabar-Kitarović oraz Vucić podpisali tam sześciopunktowy dokument dotyczący obu stronnych relacji, a przede wszystkim rozwiązywania ewentualnych problemów będących często zarzewiem konfliktów pomiędzy Chorwacją i Serbią.
Pierwszy punkt deklaracji przewiduje, że oba kraje będą inicjować lub przyspieszać procesy mające na celu obronę praw mniejszości narodowych w swoich krajach. Punkt drugi przewiduje jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji dotyczących ustalenia przebiegu chorwacko-serbskiej granicy w zgodzie z obowiązującym prawem międzynarodowym, przy czym żadne z obu tych państw nie może rościć sobie pretensji terytorialnych. Zatargów dotyczących jeszcze lat 90. XX w. dotyczy za to trzeci punkt umowy, która przewiduje rozwiązanie kwestii osób zaginionych w trakcie wojny w byłej Jugosławii. Kolejne trzy cześci deklaracji traktują o współpracy w dziedzinie walki z terroryzmem, rozwiązywania problemów imigracyjnych oraz gotowości wspólnej pracy w kierunku rozwoju Unii Europejskiej i innych projektów transgranicznych.
Przed podpisaniem dokumentu chorwacka prezydent i serbski premier spotkali się na moście na Dunaju, gdzie znajduje się przejście graniczne Bogojevo-Erdut. Następnie Grabar-Kitarović i Vucić udali się do miejsca narodzin serbskiego matematyka i astronoma Milutina Milankovicia, który urodził się w Austro-Węgrzech na terytorium obecnej Chorwacji, gdzie odsłonili popiersie upamiętniające znanego naukowca.
Grabar-Kitarović spotkali się już trzeci raz, odkąd chorwacka prezydent objęła swoje stanowisko w lutym 2015 r. W ostatnim czasie relacje chorwacko-serbskie były jednak znowu chłodne, ponieważ Chorwaci nie zgodzili się na otwarcie kolejnych punktów negocjacji akcesyjnych pomiędzy Serbią i Unią Europejską.
Na podstawie: b92.net, vecernji.hr.