Europa w 2012 roku


04 styczeń 2012
A A A

Przedstawiamy prognozy dla wybranych krajów europejskich na 2012 rok.

Jakub Kędzior: Bałkańskie perspektywy 2012

Rok 2011 zdominowało na Bałkanach w zasadzie jedno wydarzenie, a mianowicie podpisanie traktatu akcesyjnego z Unią Europejską przez Chorwację, co zamyka okres prawie sześcioletnich negocjacji. Dzięki temu prawdopodobnie już w lipcu 2013 roku będziemy świadkami kolejnego poszerzenia UE. Jak to wpłynie na cały region? Czy będziemy świadkami gospodarczej dominacji Chorwatów na Bałkanach?

Aleksandra Żebrowska: Francja 2012. Niełatwe wybory w trudnych czasach

W nadchodzącym roku 2012 z całą pewnością Francja będzie jednym z państw, na które zostaną zwrócone oczy nie tylko Europy, lecz całego świata. Wszystko to za sprawą zaplanowanych na wiosnę wyborów prezydenckich i prawdopodobnej zmiany na tym stanowisku.

Joanna Bogucka: Hiszpania 2012. Korridy z kryzysem ciąg dalszy

Hiszpania wkracza w 2012 rok z nowym rządem pod przywództwem Mariano Rajoya, który po łatwym wyborczym zwycięstwie staje przed iście herkulesową pracą ustabilizowania sytuacji na hiszpańskim rynku akcji, wprowadzenia pakietów oszczędnościowych, zmniejszenia ogromnego bezrobocia i uchronienia kraju przed wieloletnią recesją. Wszyscy zadają sobie pytanie, kiedy Hiszpania zacznie wychodzić z kryzysu. I wszyscy zgodnie odpowiadają, że na pewno nie stanie się to w 2012 roku.

Kamil Frymark: Niemcy 2012. Pod znakiem euro

Nadchodzący rok będzie dla Niemców czasem życia w dobrobycie strachu. Zewsząd dochodzić będą odgłosy kryzysu jednak niemiecka gospodarka zbyt mocno go nie odczuje.

Michał Tomczyk: Szwajcaria 2012

Rok 2011 można zaliczyć do udanych. Pomimo niepokojów, wywołanych kryzysem gospodarczym i politycznym w strefie euro, ogólne nastroje w Szwajcarii wydają się raczej optymistyczne. Przeciwnicy integracji z UE mogli w mijającym roku święcić triumfy. Unia przeżywa okres poważnego osłabienia, co jeszcze bardziej utwierdza wielu Szwajcarów w przekonaniu, iż włączenie do Wspólnoty nie ma większego sensu, a nawet może okazać się dla Szwajcarii niekorzystne. Co prawda silny kurs franka dał się mocno we znaki szwajcarskim eksporterom, jednak ogólny bilans kasy państwowej pozostaje dodatni. To może cieszyć, zwłaszcza w tak trudnych czasach. Warto zatem zastanowić się co czeka Szwajcarię w 2012 roku.

Jakub Kłoszewski: Watykan 2012

Wpływ Państwa – Miasta Watykan na politykę międzynarodową jest znikomy, ale jego działalność w innych dziedzinach życia nie jest bez znaczenia, dlatego warto się przyjrzeć planom Stolicy Apostolskiej na najbliższy rok.

Dorota Smoleńska: Włochy 2012

Ostatni okres był trudny dla Unii Europejskiej, spory i krytyka jej działalności dotknęły każde z krajów członkowskich. Włochy były jednym z najsilniejszych oponentów wobec programów i projektów Unii. W roku 2011 premier Włoch odrzucił politykę i zmiany jakie proponowano w ramach współpracy krajów UE. Planowano wprowadzić w kraju zmiany bez udziału innych krajów europejskich. Zmiany wewnętrzne miały być ukierunkowane na poprawę sytuacji w tym kraju, a nie utrzymanie współpracy w skali międzynarodowej.

Zobacz także

Najważniejsze wydarzenia 2012 roku na świecie
Ron Paul: powrót izolacjonizmu w USA?
Zagraniczny bilans Obamy
Sylwetka kandydata: Rick Santorum
Więcej...

Zobacz także tego autora

Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego "Tłumacze na start"
Wybierając Wschód wybieramy Europę
AEGEE Model of United Nations
VI Konferencja Naukowa WNS UŚ Regiones Mundi: Brazylia
Lublin/ Dni Bliskiego Wschodu