Narysowali swoje prawa
-
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
Mieli narysować i skorzystali z tego prawa. 1800 prac napłynęło do polskiej edycji konkursu o prawach dziecka "Narysuj mi prawo". Konkursu na najlepszy plakat został ogłoszony przez Komisję Europejską z okazji 20. rocznicy podpisania Konwencji o prawach dziecka. We wtorek setki plakatów zawisły w sali konferencyjnej i na korytarzach siedziby Komisji Europejskiej w Polsce. Jury wybrało te najlepsze, ale wszystko okaże się w połowie kwietnia.
Celem konkursu jest podniesienie świadomości młodych ludzi na temat przysługujących im praw. – Wspólna praca nad Konwencją o prawach dziecka sprawi, iż młodzi ludzie będą bardziej świadomi swoich praw, a co za tym idzie w razie potrzeby będą umieli się na nie powołać. Parafrazując Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, wielkiego marzyciela naszych czasów, zwracam się zatem do nich z wezwaniem „Narysuj mi prawo!" – mówił ogłaszając konkurs pod koniec 2009 roku, wiceprzewodniczący KE Jacques Barrot.
![]() ![]() | ![]() ![]() |
Młodzi ludzie nie zawiedli, nadesłali w konkursie niemal 2 tysiące plakatów, z których trzeba było wybrać te najlepsze. Zanim to nastąpiło, plakaty zawisły w siedzibie Komisji Europejskiej w Polsce: w sali konferencyjnej i na korytarzach, a te, które nie zmieściły się na ścianach, leżały na podłodze - jednak wszystkie w sposób umożliwiający ich dokładne obejrzenie.
![]() ![]() | ![]() ![]() |
![]() ![]() | ![]() ![]() |
W siedzibie Komisji Europejskiej w Polsce obradowało jury w składzie:
Krzysztof Stanowski- Podsekretarz Stanu Ministerstwo Edukacji Narodowej
Andrzej Augustyniak- prokurator, Ministerstwo Sprawiedliwości
Katarzyna Smoter- Naczelnik Wydziału Centrum Informacji Europejskiej - Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Barbara Kolago- Biuro Rzecznika Praw Dziecka
Radosław Bućko- grafik
Ewa Bobińska- Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Martyna Rudnicka- Propagator
Jacek Alicki- Komisja Europejska, Przedstawicielstwo w Polsce
Członkowie jury wybrali najlepsze prace w dwóch kategoriach wiekowych: 10-14 lat i 15-18 lat, laureaci zostaną zaproszeni w kwietniu na uroczyste ogłoszenie wyników konkursu.
![]() ![]() | ![]() ![]() |
![]() ![]() | ![]() ![]() |
![]() ![]() | ![]() ![]() |
Dodatkowe informacje o 20. rocznicy Konwencji o prawach dziecka ONZ można przeczytać tutaj.
To już IV edycja konkursu o prawach dziecka. W 2006 r. konkurs poświecony był ogólnemu rozumieniu praw dzieci, rok później nacisk położono na walkę z dyskryminacją; trzecia edycja – w 2008 r. – zwracała natomiast uwagę na prawo dziecka do ochrony. Zeszłoroczny konkurs zgromadził ponad 40 tys. uczestników z całej UE, w tym prawie 5 tys. z samej tylko Polski!
Dzieci i młodzież, którzy zechcą wziąć udział w konkursie, mają stworzyć plakat ilustrujący jedno z praw zapisanych w Konwencji. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie kategorie wiekowe: 10-14 lat i 15-18 lat.
Młodzi twórcy mają pracować w grupach liczących co najmniej cztery osoby, pod opieką osoby dorosłej. Plakaty będą oceniane najpierw na poziomie krajowym. Trzy najlepsze zespoły w każdej kategorii otrzymają nagrody podczas uroczystości, które odbędą się w ich krajach na początku kwietnia 2010 r.
Laureaci pierwszej nagrody na poziomie krajowym zostaną zakwalifikowani do drugiej tury, która odbywać się będzie na poziomie europejskim. Trzy najlepsze zespoły z każdej kategorii wiekowej zostaną zaproszone do Brukseli w dniach od 8 do 10 maja 2010r. Podczas pobytu odwiedzą instytucje europejskie i wezmą udział w ceremonii rozdania nagród.
Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na stronach internetowych przedstawicielstw Komisji w państwach członkowskich UE oraz na portalu Europa. Mogą one zostać wykorzystane również w przyszłych kampaniach unijnych.
Więcej na temat regulaminu i terminów na stronie internetowej konkursu.