Barack Obama - 10 najważniejszych wydarzeń z kampanii wyborczej
1. 10 lutego 2007 roku, ogłoszenie decyzji o kandydowaniu w wyborach prezydenckich w 2008 roku.
Barack Obama wypowiada na wiecu przed stanowym Kapitolem w Springfield w Illinois, gdzie rozpoczęła się jego kariera polityczna, przełomowe słowa: „jestem tu dzisiaj, żeby w rodzinnym mieście Lincolna zgłosić moją kandydaturę do urzędu prezydenta. Nadszedł czas, w którym my, obywatele, znowu weźmiemy rządy we własne ręce”. Mimo 15-stopniowego mrozu, kilkutysięczny tłum reaguje entuzjastycznie.
2. 3 stycznia 2008 roku, zwycięstwo w pierwszych prawyborach w Iowa.
Senator z Illinois zdecydowanie wygrywa prawybory w Iowa (38% głosów), pozostawiając w pokonanym polu Johna Edwardsa (30%) i Hillary Clinton (29%). Obama uzyskuje przewagę w głosowaniu wśród ludzi młodych i co zaskakujące wśród kobiet. Kandydat Demokratów zapowiada w Des Moines, stolicy stanu Iowa: „Będę łączył naród, a nie dzielił”.
3. 28 stycznia 2008 roku, poparcie ze strony senatora Edwarda Kennedy’ego.
Brat zamordowanego w 1963r. Johna F. Kennedy’ego udziela poparcia Barackowi Obamie w wyścigu prezydenckim. Nestor klanu Kennedych zadaje w ten sposób bolesny cios Hillary Clinton, która wraz z mężem od kilku tygodni usilnie zabiegała o poparcie słynnej amerykańskiej rodziny. Poparcie dla Obamy ma znaczenie symboliczne - ze względu na młody wiek i charyzmę często jest on porównywany do Johna Kennedy’ego, jak i praktyczne - spowoduje napływ nowych środków finansowych i większe poparcie wśród związków zawodowych i Latynosów.
4. 5 lutego 2008 roku, „superwtorek”, czyli prawybory w 22 stanach.
Choć Barack Obama odnosi zwycięstwo aż w 13 stanach, a Hillary Clinton tylko w 8, to senator z Nowego Jorku zdobywa więcej głosów delegatów na sierpniową konwencję Demokratów. Wyścig o nominację partii nadal nie ma zdecydowanego faworyta.
5. 7 czerwca 2008 roku, Clinton rezygnuje z walki o nominację.
„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy by pomóc senatorowi Obamie w zostaniu następnym prezydentem Stanów Zjednoczonych” stwierdza Hilary Clinton chwilę po ogłoszeniu decyzji o rezygnacji z ubiegania się o prezydencką nominację Partii Demokratycznej. „Proszę was wszystkich żebyście pomogli mi i pracowali dla Baracka Obamy równie ciężko jak wcześniej dla mnie” podkreśla senator z Nowego Jorku. Jej decyzja oznacza, że Obama może być praktycznie pewny prezydenckiej nominacji ze strony Demokratów.
6. 24 lipca 2008 roku, przemówienie w Berlinie.
Barack Obama wygłasza pod Kolumną Zwycięstwa w Berlinie przemówienie o znaczeniu transatlantyckiej współpracy. Europa i USA powinny działać na rzecz stabilności i pokoju na świecie i wspólnie stawiać czoła różnym wyzwaniom- od zmian klimatu po rozprzestrzenianie broni jądrowej. "Tak, są różnice między Ameryką a Europą. I nie ulega kwestii, że będą różnice w przyszłości. Największym niebezpieczeństwem jest jednak dopuszczenie do tego, by nowe mury oddzieliły nas od siebie" stwierdza Obama. Wystąpienie senatora z Illinois właśnie w Berlinie ma znaczenie symboliczne. W tym mieście kilku prezydentów USA wygłaszało ważne przemówienia, m.in. John Kennedy, Ronald Reagan i Bill Clinton. Obama woli jednak unikać takich porównań. "Oni byli prezydentami, a ja jestem obywatelem" podkreśla, eksponując zarazem status Berlina jako europejskiej metropolii.
7. 25-28 sierpnia 2008 roku, konwencja Partii Demokratycznej w Denver w stanie Kolorado.
Barack Obama oficjalnie otrzymuje nominację delegatów na kandydata na prezydenta, a Joe Biden na wiceprezydenta. Żona czarnoskórego kandydata, Michelle przedstawia go jako kochającego członka rodziny, a Hillary Clinton jeszcze raz przekonuje swój elektorat do poparcia Obamy. Jego mowa akceptacyjna wygłoszona w ostatnim dniu konwencji na stadionie Invesco Field uznana zostaje za „arcydzieło” sztuki oratorskiej. W mediach podkreśla się zjednoczenie Partii Demokratycznej.
8. 11 września 2008 roku, hołd dla ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku.
Barack Obama i John McCain wspólnie oddają hołd ofiarom w siódmą rocznicę zamachów terrorystycznych. Kandydaci składają róże na pamiątkowej tablicy, a następnie biorą udział w forum obywatelskim w Nowym Jorku. 11 września staje się dniem bez kampanii wyborczej. Obaj kandydaci realizują to zobowiązanie.
9. 26 września, 7 października, 15 października 2008 roku, debaty prezydenckie.
Bezpośrednie słowne starcia kandydatów nie przynoszą przełomu. Obama i McCain potwierdzają swoje dotychczasowe stanowiska w większości spraw. Dyskusja zdominowana zostaje przez kwestie ekonomiczne związane z obecnym kryzysem finansowym i politykę zagraniczną. Najwięcej widzów (63,2 mln) przyciąga druga debata. W opinii publicznej za zwycięzcę uznany zostaje Obama. Jego przewaga w sondażach wyborczych oscyluje w granicach 10%.
10. 4 listopada, wybory prezydenckie
Decyzja pozostaje w rękach wyborców…
Na podstawie:
barackobama.com, johnmccain.com. cnn.com, washingtonpost.com, rp.pl, gazeta.pl