Gazprom
Działalność firmy
Gazprom jest największym na świcie koncernem energetycznym, jeśli chodzi o posiadane złoża gazu ziemnego oraz jego produkcję. Pod koniec 2008 r. Gazprom kontrolował 1,6 miliarda ton różnych rodzajów gazu i ropy naftowej, co pozwoliło na wyprodukowanie m.in. 549,7 miliardów metrów sześciennych gazu. Rosyjska firma posiada również największą na świecie sieć rurociągów, której łączna długość wynosi 159 tys. kilometrów.
W połowie 2008 r., kiedy ceny gazu i ropy były niezwykle wysokie Gazprom stał się trzecim największym na świcie koncernem pod względem wartości rynkowej. Plany zakładały, że Gazprom już w 2014 r. ma być warty ponad bilion USD. Globalny kryzys i nagły spadek cen surowców zweryfikowały te plany.
Podstawowe dane finansowe
Zatrudnienie – 455 000
Przychód – 88,6 miliarda USD (2008 r.)
Historia
Koncern Gazprom powstał w 1989 r. na bazie Ministerstwa Przemysłu Gazowego ZSRR i stał się pierwszym rosyjskim koncernem państwowym. W 1992 r. już po rozpadzie ZSRR Gazprom został w przekształcony w spółkę akcyjną, w której do dzisiaj pakiet kontrolny znajduje się w rękach władz Federacji Rosyjskiej. Pierwsze spotkanie tysiąca akcjonariuszy odbyło się dopiero w 1995 r.
Koncern rozpoczął podpisywanie międzynarodowych kontraktów na wielką skalę od 1996 r., kiedy uzgodniono m.in. budowę rurociągu jamalskiego. Aż do 2000 r. Gazprom permanentnie notował straty, sytuacja zmieniła się diametralnie po rozpoczęciu prezydentury przez Władimira Putina, który objął firmę ścisłą kontrolę mianując na jej dyrektora swojego poplecznika Aleksieja Millera.
Działalność
Grupa Gazprom nie ogranicza się jedynie do wydobycia i sprzedaży surowców energetycznych. Rosjanie posiadają udziały w ponad 250 spółkach w 20 krajach mając w swoim portfelu firmy medialne ( m.in. dziennik ,,Izwestia’’), holdingi inwestycyjne, banki (trzeci co do wielkości bank w Rosji – Gazprombank), czy linie lotnicze. Swoją markę Rosjanie kreują m.in. poprzez sponsorowanie znanych klubów piłkarskich (Zenit St. Petersburg, FC Shalke 04 Gelsenkirchen).
Agresywna polityka władz Gazpromu sprawiła, że koncern jest widocznie obecny w przemyśle energetycznym w Afryce, Azji, Europie, czy Ameryce Południowej. Główne złoża naturalne kontrolowane przez Gazprom znajdują się w rejonach Uralu, szelfu arktycznego, Federalnych Dystryktach Południowym i Wołgi oraz na Syberii.