South Stream: unieważnienie umowy z Rosją zagrożeniem dla serbskiego rządu
Borchardt oświadczył, iż komisarz ds. energii UE Günther Oettinger, wysłał pismo do rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Novaka wyjaśniając sytuację i prosząc o „pozytywne spojrzenie" na możliwość ponownego wynegocjowania umów z zainteresowanymi państwami. W odpowiedzi Anatolij Jankovski, zastępca ministra energetyki Rosji stwierdził, iż przepisy UE nie obejmują projektów transgranicznych, jakim jest South Stream, powstający nie tylko na obszarze UE.
Według Zorany Mihajlović, Minister ds. Energii, Rozwoju i Ochrony Środowiska Serbii, kwestia ta powinna zostać wyjaśniona bezpośrednio między UE a Rosją. Porozumienie energetyczne Serbii z Rosją podpisane w 2008 r., różni się od umów podpisanych przez państwa członkowskie UE, ponieważ zawiera również kwestie dotyczące serbskiego koncernu naftowego (Naftna Industrija Srbije, 51 proc. udziałów wykupił Gazprom) oraz magazynowania gazu (wybudowanie magazynów gazu przez Rosję).
„Nie można wymagać od małej Serbii rewizji umowy z Rosją, zwłaszcza kiedy inne państwa, nawet te będące w UE, tego nie zrobiły" – podkreśliła Mihajlović. W jej opinii unieważnienie porozumienia z Rosją spowodowałoby upadek obecnego rządu Serbii.
Na podstawie: Kurir Dnevne Novine – Beograd (Četvrtak, Petak, 5-6 grudnia 2013).