Niemcy: Zieloni chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych


30 maj 2016
A A A

Niemiecka partia Zielonych chce wprowadzenia „małżeństw dla wszystkich” i liczy na poparcie SPD, Lewicy oraz postępowych polityków CDU. Chadecja wykluczyła poparcie dla takiej inicjatywy.

Volker Beck, parlamentarzysta Zielonych, uważa istniejący w niemieckiej Ustawie Zasadniczej zapis o ochronie małżeństwa i rodziny za dyskryminujący pary homoseksualne. Beck w otwartym liście skrytykował obowiązujący jego zdaniem „bez zrozumiałego uzasadnienia” obecny stan prawny. Polityk podkreślił, że „wszystko, co nie jest równouprawnieniem, jest dyskryminacją”, a wprowadzenie do Ustawy Zasadniczej odpowiedniego zapisu dotyczącego równouprawnienia par jednopłciowych, będzie przede wszystkim wyrażeniem dla nich szacunku.

Odpowiedni projekt Zielonych ma być dyskutowany w Bundestagu jeszcze w tej kadencji. Idea znalazła poparcie wśród wielu polityków SPD, m.in. nawołującej do „prawdziwego równouprawnienia” minister środowiska Barbary Hendricks.

Jak dotąd chadecja uznawała legalizację małżeństw homoseksualnych za wykluczone. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że CDU/CSU w nadchodzącej kampanii wyborczej w celu odzyskania konserwatywnych wyborców postawią na konieczność ochrony tradycyjnej rodziny. W 2013 roku sama Angela Merkel w kampanii wyborczej wyraziła swoje obawy dotyczące adopcji dzieci przez pary jednopłciowe: „Powiem otwarcie, mam problem z całkowitym równouprawnieniem w tym zakresie. Nie jestem pewna, czy jest to do pogodzenia z dobrem dziecka". Nie brak jednak w samych szeregach CDU polityków popierających wprowadzenie silniejszej konstytucyjnej ochrony par homoseksualnych.

W Niemczech w 2001 roku zalegalizowano związki partnerskie par tej samej płci. Przyznają one im większość praw z tych, jakie mają małżeństwa. Niemcy należą do najbardziej liberalnych i tolerancyjnych społeczeństw na świecie. Według badań Pew Global Attitudes Project 2013, 87% niemieckiego społeczeństwa akceptuje homoseksualizm.

Na podstawie: Tagesspiegel, Kölner Stadt-Anzeiger, Pew Research Center.

Zobacz także

Niemcy: Inwestycje sposobem na obejście sankcji wobec Rosji
Steinmeier o manewrach NATO: "Nie powinniśmy teraz wymachiwać szabelką"
Merkel w Pekinie: “Trzeba otwarcie rozmawiać o istniejących problemach”
Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed atakami islamistów w Europie
Więcej...

Zobacz także tego autora

Erdogan ostro o rezolucji Bundestagu: „Zajmijcie się własną historią”
Niemcy: Zieloni chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych
Niemcy: AfD zerwała rozmowy z Centralną Radą Muzułmanów
Większość Niemców jest zdania, że islam nie należy do Niemiec
Austria chce zbudować płot na granicy z Węgrami