Wicekanclerz Niemiec w Kairze: "Macie niezwykłego prezydenta"


18 kwiecień 2016
A A A

Niemcy wyraziły gotowość współpracy z Egiptem odnośnie do wzmocnienia kontroli granic z Libią, a także znalezienia pomocy finansowej dla kraju nad Nilem. Podczas swojej wizyty w Kairze niemiecki polityk odniósł się również do kwestii łamania praw człowieka, do których dochodzi na terenie państwa egipskiego. “Jestem zdania, że mają państwo naprawdę niezwykłego prezydenta” - chwalił jednak Sisiego niemiecki wicekanclerz.

Podczas niedzielnego spotkania z prezydentem Egiptu Abd al-Fattahem al-Sisim niemiecki wicekanclerz, pełniący jednocześnie funkcję ministra gospodarki i energetyki, Sigmar Gabriel oświadczył, że stabilna sytuacja w Egipcie “leży w interesie zarówno Niemiec, jak i całej Europy”. Jak podkreślił, “gdyby ten 90-milionowy kraj uległ destabilizacji, Europa odczułaby tego konsekwencje w postaci nasilenia kryzysu migracyjnego”.

Sigmar Gabriel oświadczył, że państwo niemieckie jest gotowe na współpracę z Egiptem odnośnie do wzmocnienia kontroli granic z Libią, co pozwoliłoby na usprawnienie walki z przemytnikami broni na tym terenie. Zapewnił także, że w porozumieniu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Klub Paryski będą się starały znaleźć korzystne rozwiązania finansowe dla mocno zadłużonego Egiptu. Jak jednak zaznaczył wicekanclerz, nie złożono jeszcze konkretnych zobowiązań.

Gabriel odniósł się także do kwestii łamania praw człowieka w Egipcie. Niemiecki polityk wezwał Sisiego do polepszenia warunków dla działalności organizacji pozarządowych, związków zawodowych, niezależnej prasy, a także zagranicznych fundacji działających na terenie Egiptu. W egipskich więzieniach tysiące przeciwników politycznych Al-Sisiego odsiaduje wyroki, w lutym zamordowano w Kairze 28-letniego włoskiego naukowca. W reakcji na chaos informacyjny, który stał się udziałem egipskiej policji w tej sprawie, rząd Włoch zdecydował się przed kilkunastoma dniami na wycofanie swojego ambasadora z Kairu.

Jak powiedział Sigmar Gabriel, egipski prezydent odniósł się do tematu z “niezwykłą otwartością, podkreślając, że Egipt wstąpił na trudną drogę do demokratyzacji”. Sam Gabriel był pod wrażeniem zachowania Sisiego. “Jestem zdania, że mają państwo naprawdę niezwykłego prezydenta”, powiedział wicekanclerz egipskim dziennikarzom tuż po spotkaniu z Sisim na konferencji prasowej w pałacu prezydenckim. Gabriel potwierdził także, że oficjalne zaproszenie do Kairu od egipskiego prezydenta dla kanclerz Angeli Merkel jest już w drodze do Berlina.

Obecnie egipskie rezerwy walutowe są w dramatycznym stanie, a deficyt budżetowy rośnie w zastraszającym tempie. Ryzyko zamachów terrorystycznych przyczyniło się do zastoju w turystyce, która jest jednym z głównych źródeł utrzymania Egiptu. Po zabójstwie włoskiego naukowca Parlament Europejski wezwał kraje członkowskie do zaprzestania interesów z Egiptem w zakresie zbrojeń.

Niedawno rząd w Kairze otrzymał cztery niemieckie U-Booty, w tym roku koncern Thyssen Krupp Marine Systems odda egipcjanom kolejne dwa okręty podwodne. Podczas wizyty w Egipcie wicekanclerzowi Gabrielowi towarzyszyło blisko 100 przedstawicieli gospodarczych i inwestorów liczących na zawiązanie współpracy z państwem egipskim.

Źródła: Die Welt, Süddeutsche Zeitung, Rzeczpospolita
 

Zobacz także

Niemcy: Inwestycje sposobem na obejście sankcji wobec Rosji
Steinmeier o manewrach NATO: "Nie powinniśmy teraz wymachiwać szabelką"
Merkel w Pekinie: “Trzeba otwarcie rozmawiać o istniejących problemach”
Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed atakami islamistów w Europie
Więcej...

Zobacz także tego autora

Za mało znacząca, by zostać zdelegalizowana
Decyzja z rozsądku. Frank-Walter Steinmeier kandydatem na prezydenta Niemiec.
Groźba terroru. Niemcy coraz bardziej boją się IS
Wyborcze kłopoty w ostoi demokracji. II tura wyborów prezydenckich w Austrii
Niemcy: Chadecy przeciw drugiej kadencji Martina Schulza jako szefa PE