Spór Niemcy – KE o myto dla obcokrajowców trafi przed Trybunał Sprawiedliwości UE?


28 kwiecień 2016
A A A

Komisja Europejska wezwała Berlin do wprowadzenia zmian w ustawie o mycie i dała mu na to dwa miesiące. W przeciwnym wypadku KE skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. „Jesteśmy dobrze przygotowani. Im szybciej, tym lepiej” – odpowiada niemiecki minister transportu.

Ustawę o mycie Bundestag przyjął w marcu ubiegłego roku. Zakładała ona, że wszyscy kierowcy samochodów osobowych, chcący poruszać się po niemieckich autostradach po 1 stycznia 2016 roku, będą musieli wykupić odpowiednią winietę. Wysokość opłaty rocznej miała być jednak rekompensowana niemieckim kierowcom w postaci obniżenia podatku drogowego. W ten sposób obciążeni zostaliby tylko kierowcy z zagranicy.

Przykuło to uwagę Komisji Europejskiej. Jeszcze na etapie tworzenia założeń do ustawy z Brukseli płynęły sygnały, że myto, którym zostaną obciążeni de facto tylko obcokrajowcy, narusza zasadę niedyskryminacji obywateli pozostałych krajów UE. Ostatecznie w czerwcu 2015 roku KE wdrożyła postępowanie ws. naruszenia prawa unijnego, co spowodowało zawieszenie wejścia w życie nowych niemieckich przepisów.

W najnowszym piśmie KE daje Berlinowi dwa miesiące na dostosowanie przepisów ustawy do prawa wspólnotowego. W przeciwnym wypadku skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt (CSU) nic nie robi sobie z gróźb płynących z Brukseli: „Jesteśmy przygotowani na spór przed TS UE. Im szybciej, tym lepiej”. Jego zdaniem KE stosowała taktykę odwlekania decyzji w czasie. „To oczywiste, że istnieją odmienne poglądy prawne między RFN a KE, ale wówczas niech sprawa zostanie rozstrzygnięta tam, gdzie być powinna – czyli przed TS UE” – komentował Alexander Dobrindt.

Wprowadzenie myta dla zagranicznych kierowców było jednym z głównych haseł kampanii wyborczej CSU do Bundestagu w 2013 roku i warunkiem wejścia bawarskiej partii do koalicji rządowej z CDU i SPD.

Na podstawie: Süddeutsche Zeitung, N-TV, Euractiv.

Zdjęcie: Flickr.com/Jo.sau

Zobacz także

Niemcy: Inwestycje sposobem na obejście sankcji wobec Rosji
Steinmeier o manewrach NATO: "Nie powinniśmy teraz wymachiwać szabelką"
Merkel w Pekinie: “Trzeba otwarcie rozmawiać o istniejących problemach”
Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed atakami islamistów w Europie
Więcej...

Zobacz także tego autora

Matteo Salvini – kulisy sukcesu
Kanclerz Kramp-Karrenbauer? Nie tak szybko
Decydujący rok dla SPD
Nowy start czy falstart?
Kto zastąpi Merkel?