Większość Niemców jest zdania, że islam nie należy do Niemiec


15 maj 2016
A A A

60% Niemców odrzuca zdanie, że islam należy do Niemiec. Jeszcze kilka lat temu więcej było osób podzielających to zdanie, niż je kontestujących. Rosną także obawy przed potencjalnymi zamachami terrorystycznymi.

Przeprowadzone w maju bieżącego roku przez instytut Infratest-dimap badania wykazały, że 60% Niemców wyraża opinię, że islam nie jest integralną częścią Niemiec. Odmiennego zdania było 34% ankietowanych. Wyniki badań ukazują zmianę, jaka dokonała się w sposobie spostrzegania islamu przez społeczeństwo niemieckie. W 2010 r. prezydent RFN Christian Wulff (CDU) wyraził opinię, iż wspomniana religia - podobnie jak chrześcijaństwo i judaizm - jest częścią krajobrazu kulturowego Niemiec. Pogląd ówczesnego prezydenta poparło wtedy 49% niemieckiego społeczeństwa, 47% było przeciw.

Szef klubu poselskiego CDU/CSU Volker Kauder na początku maja odniósł się do programu populistycznej partii „Alternatywy dla Niemiec” (AfD), dążącej do zaostrzenia działania wobec wyznawców islamu oraz rozwijania "niemieckich wartości kulturowych, zamiast propagowania idei społeczeństwa wielokulturowego". Polityk wyraził żal, że wypowiedź Wulffa sprzed kilku lat nie została dokładnie doprecyzowana. Kauder oświadczył, że ok. 4 miliony muzułmanów żyjących w RFN należy do Niemiec, co jednak nie odnosi się do islamu. Równocześnie polityk CDU podkreślił, że "muzułmanów nie wolno spychać na margines życia politycznego i społecznego, jednocześnie dodając, że islam nie ukształtował Niemiec "ani historycznie, ani kulturowo".

Kryzys związany z masowym napływem uchodźców oraz nasilająca się liczba zamachów terrorystycznych w Europie spowodowała wzrost sceptycyzmu wobec islamu. Szczególną niechęć do religii odnotowuje się pośród zwolenników liberalnej FDP i populistycznej AfD. Aż 94% zwolenników AfD jest zdania, że islam nie należy do obrazu kulturalnego Niemiec.

Przeprowadzone badania odnotowały wśród Niemców największy wzrost poziomu strachu  przed potencjalnymi zamachami terrorystycznymi. Takie obawy wyraża 72% ankietowanych, a 52% niemieckiego społeczeństwa jest zadania, że partie głównego nurtu niedostatecznie chronią Niemcy przed radykalizacją islamu.

Na podstawie: Deutsche Welle, Die Welt.

Zdjęcie: Meczet w Kolonii, Flickr.com/Metropolico.org

Zobacz także

Niemcy: Inwestycje sposobem na obejście sankcji wobec Rosji
Steinmeier o manewrach NATO: "Nie powinniśmy teraz wymachiwać szabelką"
Merkel w Pekinie: “Trzeba otwarcie rozmawiać o istniejących problemach”
Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed atakami islamistów w Europie
Więcej...

Zobacz także tego autora

Erdogan ostro o rezolucji Bundestagu: „Zajmijcie się własną historią”
Niemcy: Zieloni chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych
Niemcy: AfD zerwała rozmowy z Centralną Radą Muzułmanów
Większość Niemców jest zdania, że islam nie należy do Niemiec
Austria chce zbudować płot na granicy z Węgrami