Niemcy: AfD zerwała rozmowy z Centralną Radą Muzułmanów


25 maj 2016
A A A
Alternatywa dla Niemiec (AfD) zerwała rozmowy z Centralną Radą Muzułmanów w Niemczech ze względu na krytykę swojego programu oraz porównania partii do NSDAP. Rada zarzuca AfD krzywdzącą ocenę całej muzułmańskiej społeczności, jednocześnie oceniając postępowanie AfD jako poważne zagrożenie dla pokojowej egzystencji społeczeństwa.
 
Zaplanowane na poniedziałek (23.05) rozmowy rozpoczęły się od przyjaznego uścisku dłoni, jednak już po godzinie spotkanie AfD z Centralną Radą Muzułmanów (ZMD) zostało zerwane. „Przystąpiliśmy do rozmów, aby szybko dowiedzieć się, że te zostały zakończone” - powiedział przewodniczący ZMD Aiman Mazyek. Do spotkania doszło z inicjatywy muzułmańskiej organizacji. Wysłane jeszcze w kwietniu zaproszenie do rozmów było opatrzone wymownym pytaniem: „Chcemy wiedzieć, dlaczego nas nienawidzicie?”. AfD reprezentowała m.in. przewodnicząca partii Frauke Petry.
 
Liczne kontrowersje wzbudził zatwierdzony na początku maja program AfD. W programie stwierdzono m.in., że ''Islam nie należy do Niemiec''. AfD, obok zakazu budowania minaretów, domaga się zabronienia noszenia chust przez muzułmanki w Niemczech.
 
W konsekwencji przyjęcia programu przez AfD przewodniczący ZMD oświadczył, że od czasów nazistowskich nie było w Niemczech partii, która by w sposób tak jawny „dyskredytowała całą społeczność religijną i stanowiła dla niej egzystencjalne zagrożone”. Mazyek podkreślił, że to strona muzułmańska, odwołując się do pokojowych relacji między religiami, wyszła z inicjatywą prowadzenia rozmów i przypomniał, że niemiecka konstytucja gwarantuje wolność wyznania. 
 
Frauke Petry odparła zarzuty ZMD, twierdząc, że to AfD została zaatakowana. Według przewodniczącej AfD zarówno mówienie o jej partii w kontekście III Rzeszy, jak i żądanie zrezygnowania z demokratycznie wybranego programu jej partii jest niedopuszczalne. Jeszcze przed spotkaniem Mazyek porównywał AfD do hitlerowskiej NSDAP.
 
„Zerwaliśmy rozmowy, ponieważ nie osiągnęliśmy tego, co było celem tej dyskusji" - powiedziała przewodnicząca AfD, dodatkowo zarzucając drugiej stronie nadmierną emocjonalność i brak gotowości do rozmów na równych zasadach. Zawarte w programie AfD sformułowanie, że „Islam nie należy do Niemiec” w jednym z sondaży poparła większość Niemców. Podobne stanowisko zajmują niektórzy politycy CDU oraz CSU.
 
Według ostatnich sondaży AfD może liczyć na 12-15 proc. poparcia, co czyni ją trzecią partią na niemieckiej scenie politycznej.
 
Na podstawie: Der Spiegel, Die Zeit.
 
Zdjęcie: Wikipedia Commons
 

Zobacz także

Niemcy: Inwestycje sposobem na obejście sankcji wobec Rosji
Steinmeier o manewrach NATO: "Nie powinniśmy teraz wymachiwać szabelką"
Merkel w Pekinie: “Trzeba otwarcie rozmawiać o istniejących problemach”
Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed atakami islamistów w Europie
Więcej...

Zobacz także tego autora

Erdogan ostro o rezolucji Bundestagu: „Zajmijcie się własną historią”
Niemcy: Zieloni chcą legalizacji małżeństw homoseksualnych
Niemcy: AfD zerwała rozmowy z Centralną Radą Muzułmanów
Większość Niemców jest zdania, że islam nie należy do Niemiec
Austria chce zbudować płot na granicy z Węgrami