Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed atakami islamistów w Europie


09 czerwiec 2016
A A A

Jak podała Federalna Policja Kryminalna Niemiec (BKA), w granicach państwa niemieckiego znajduje się obecnie blisko 500 osób gotowych do dokonania zamachów terrorystycznych. “Istnieje zagrożenie ze strony konkretnych osób związanych z islamizmem, które musimy bardzo dokładnie obserwować”, powiedział szef BKA Holger Münch, zastrzegając również, że niemiecka policja nie posiada obecnie żadnych konkretnych informacji o przygotowywaniu ewentualnych aktów terroru podczas zbliżających się rozgrywek Euro 2016 we Francji. Zagrożenia, w tym ataków np. przy użyciu dronów, nie można jednak wykluczyć. 

Strach przed możliwymi atakami terrorystycznymi podczas Euro 2016 jednak rośnie. Federalna Policja Kryminalna nie wyklucza zagrożenia, uważając za możliwe wykorzystanie przez islamistów – nie tylko podczas piłkarskich mistrzostw Europy -  m.in.dronów. Jak powiedział jeden z oficerów BKA, “istnieją różne scenariusze aktów kryminalnych z wykorzystaniem dronów, a jednym z nich jest także atak terrorystyczny na szeroką skalę”. Z tego też względu BKA wydało oświadczenie, w którym informuje o wzmocnieniu obserwacji rynku sprzętu dronowego. Ostrzeżenia są także respektowane przez kluby piłkarskie - FC Bayern Monachium jest już po rozmowach z koncernem Rheinmetall odnośnie zakupu specjalnego elektromagnetycznego sprzętu obronnego, który miałby uchronić stadion klubu przed ewentualną próbą ataku.

Przewodniczący konferencji ministrów spraw wewnętrznych niemieckich landów Klaus Bouillon jest zdania, że po próbie dokonania zamachu terrorystycznego w Düsseldorfie Niemcy są narażone na kolejne próby terroru w wykonaniu islamistów. “Inne zdanie w tej kwestii to czysta naiwność”, powiedział Bouillon przekonując, że obecnie na terenach UE z pewnością trzeba się liczyć z siłą blisko setką islamistów gotowych w każdym momencie do ataku. Polityk CDU stwierdza, że nie jest to “przesadzona liczba”, podkreślając dodatkowo, że terroryści z IS chcą Niemców przede wszystkim “wystraszyć i skłonić do coraz większej niechęci wobec imigrantów, sprawiając tym samym wzrost poparcia i siły dla radykalnych politycznych ugrupowań”.

Podobnego zdania jest Burkhard Lischka z SPD. “Musimy sobie jasno powiedzieć, że Niemcy są jednym z głównych celów uderzenia dla IS”, powiedział Lischka, jednocześnie zaznaczając, że w obliczu zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej nie jest to przecież nic nowego. “Chciałym przestrzec tym samym przed panikarstwem i histerią”, skwitował polityk SPD.

W drugiej połowie maja niemieccy dziennikarze dotarli do raportu BKA, w którym policja przestrzega m.in. przed zamachami podczas Euro we Francji. Według raportu, na szczegółnym celowniku terrorystów jest mecz otwarcia mistrzostw, a także finał przewidziany na początek lipca. BKA jest zdania, że terroryści mogą planować ataki na drużyny biorące udział w turnieju, a także na cele o “znaczeniu symbolicznym”, które przyciągają medialną uwagę.

Źródła: Die Welt, Handelsblatt

Zdjęcie: Flickr.com/mw238

Zobacz także

Niemcy: Inwestycje sposobem na obejście sankcji wobec Rosji
Steinmeier o manewrach NATO: "Nie powinniśmy teraz wymachiwać szabelką"
Merkel w Pekinie: “Trzeba otwarcie rozmawiać o istniejących problemach”
Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed atakami islamistów w Europie
Więcej...

Zobacz także tego autora

Za mało znacząca, by zostać zdelegalizowana
Decyzja z rozsądku. Frank-Walter Steinmeier kandydatem na prezydenta Niemiec.
Groźba terroru. Niemcy coraz bardziej boją się IS
Wyborcze kłopoty w ostoi demokracji. II tura wyborów prezydenckich w Austrii
Niemcy: Chadecy przeciw drugiej kadencji Martina Schulza jako szefa PE