Niemcy: Inwestycje sposobem na obejście sankcji wobec Rosji


27 czerwiec 2016
A A A

Niemieckie firmy budują coraz więcej fabryk na terytorium Federacji Rosyjskiej – takie informacje podaje niemiecki “Die Welt”, powołując się na oficjalne dane Bundesbanku. Bezpośrednie inwestycje w Rosji są sposobem na obejście sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Zdaniem dziennika, obecne inwestycje mogą osiągnąć rekordowy poziom sprzed kilku lat.

Po tym, jak wzajemny handel został utrudniony przez obustronne sankcje, zarówno średnie przedsiębiorstwa, jak i wielkie niemieckie koncerny zdecydowały się na osadzanie swoich fabryk na terenie Rosji, aby w dalszym ciągu pozostać na tamtejszym rynku. Jak twierdzi “Die Welt”, po 2014 roku, kiedy niemieccy inwestorzy zdecydowanie odwrócili się od rosyjskiego rynku, obecne wahadło inwestycyjne przechyla się w drugą stronę. W 2015 roku niemieckie firmy zainwestowały w Rosji blisko 1,78 mld euro, co zbliżyło się do rekordowego poziomu z lat 2006-2008, określanych mianem “okresu boomu inwestycyjnego”. Według raportu Bundesbanku rekord ten może zostać już w tym roku pobity, bowiem w samym pierwszym kwartale 2016 roku bezpośrednie inwestycje firm niemieckich zostały wycenione na 1,1 mld euro.

Inwestowanie ułatwia stosunkowo niski kurs rubla, a także zapewnienia rosyjskiego rządu o specjalnych warunkach dla niemieckich przedsiębiorców. W grę wchodzą m.in. znaczne ułatwienia podatkowe dla firm, które zainwestują na rosyjskim rynku więcej niż 750 mln rubli, czyli równowartość 10 mln euro.

Przedsiębiorstwa, które inwestują na terenie Rosji pochodzą z różnych branż gospodarczych. Jak powiedział rzecznik niemiecko-rosyjskiej izby handlu Jens Böhlmann, “niemieckie firmy ustawiają się dosłownie w kolejce” po umowy z Rosjanami.

Producent maszyn rolniczych Claas zainwestował w budowę fabryki w Krasnodarze 120 mln euro. Oprócz tego Claas podpisał specjalną umowę inwestycyjną z rosyjskimi władzami, która nadaje koncernowi tytuł “narodowego producenta”. Dzięki umowie władze Rosji będą mogły zwracać rolnikom 1/4 ceny za zakup sprzętu tej firmy.

Największa niemiecka mleczarnia DMK stoi obecnie przed przejęciem rosyjskiego konkurenta, a producent naturalnych leków Bionorica zakłada plan budowy linii produkcyjnej w Woroneżu za blisko 30 mln euro.

W połowie 2014 roku Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze w wyniku kryzysu na terytorium wschodniej Ukrainy. W zeszłym tygodniu ambasadorowie państw UE zdecydowali o przedłużeniu sankcji o kolejne pół roku. Dla obydwu stron restrykcje oznaczają miliardowe straty.

Źródła: Die Welt, bundesbank.de

Zobacz także

Niemcy: Inwestycje sposobem na obejście sankcji wobec Rosji
Steinmeier o manewrach NATO: "Nie powinniśmy teraz wymachiwać szabelką"
Merkel w Pekinie: “Trzeba otwarcie rozmawiać o istniejących problemach”
Niemcy: Federalny Urząd Kryminalny ostrzega przed atakami islamistów w Europie
Więcej...

Zobacz także tego autora

Za mało znacząca, by zostać zdelegalizowana
Decyzja z rozsądku. Frank-Walter Steinmeier kandydatem na prezydenta Niemiec.
Groźba terroru. Niemcy coraz bardziej boją się IS
Wyborcze kłopoty w ostoi demokracji. II tura wyborów prezydenckich w Austrii
Niemcy: Chadecy przeciw drugiej kadencji Martina Schulza jako szefa PE