Irak-UE/ Nie będzie preferencji dla irackich chrześcijan
Przewodzący UE Słoweńcy sprzeciwili się podczas piątkowego (18.04) spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych niemieckiej propozycji, która przewiduje przyznanie irackim chrześcijanom preferencji podczas ubiegania się o prawo azylu na obszarze UE.
Niemiecki minister spraw wewnętrznych, Wolfgang Schaeuble, starał się w zeszłym tygodniu nakłonić państwa członkowskie UE do zaoferowania członkom mniejszości chrzescijańskiej w Iraku preferencji podczas ubiegania się o azyl ze względu na wzrastajacą przemoc wobec jej przedstawicieli. W czasie dyskusji nad niemiecką propozycją zwycieżyły jednak argumenty przeciwników tego typu rozwiązania, którzy podkreślali, że dyskryminuje ono przedstawiceli innych społeczności.
- Uważam, że prawo do azylu powinno być przyznawane bez względu na wyznanie czy rasę - oświadczył szef słoweńskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, Dragutin Mate, argumentując swoją dezaprobatę dla tego pomysłu. Mate obiecał jednak, że kwestia pomocy dla wszystkich irackich mniejszości, bez względu na ich wyznanie, będzie przedmiotem kolejnego spotkania ministrów, zaplanowanego na czerwiec.
Plan ministra Schaeuble'a, który podobnie jak kanclerz Angela Merkel wywodzi się niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), wspierany był przez przedstawicieli niemieckiego koscioła katolickiego i protestanckiego. Ich zaniepokojenie o los bliskowschodnich chrześcijan wywołały niedawne doniesienia o porwaniu i zabójstwie arcybiskupa Mosulu (jednej z ośmiu irackich diecezji Kościoła Katolicko-Chaldejskiego) - Paulosa Faradża Raho. Według doniesień niemieckiej prasy - na bazie planu Schaeuble'a schronienie w RFN ma uzyskać 30 tys. irackich chrześcijan.
Kilka tysięcy demonstrantów domagało się w sobotę(19.04) w Brukseli unijnej ochrony dla irackich chrześcijan. W Iraku mieszka obecnie około 500 tysięcy chrześcijan. Ich liczba, szacowana przed amerykańską inwazją w 2003 roku na 800 tysięcy, wciąż spada, a miejscowi chrześcijanie stają sie ofiarami coraz częstszych aktów przemocy.
Na podstawie: middle-east-online.com, iht,com, reuters.com