Dalsze plany Donalda Trumpa


21 styczeń 2021
A A A

Wszystko wskazuje na to, że 45. prezydent USA Donald Trump nadal będzie aktywnym graczem w amerykańskiej polityce. W swoim przemówieniu pożegnalnym Trump dał do zrozumienia, że wciąż ma ambicje polityczne. "Chcę Wam powiedzieć że ten ruch, który powołaliśmy do życia, dopiero się zaczyna. Nigdy nie było czegoś podobnego"-  powiedział Trump.

Według informacji The Wall Street Journal, kierownictwo Republikańskiej partii ma zamiar wyluczyć Trumpa z partii. Natomiast były amerykański prezydent może utworzyć własną partię o nazwie "Partia Patriotów". Według amerykańskich dziennikarzy, 45. Stanów Zjednoczonych prezydent omawia ten projekt z najbliższymi doradcami już od ponad tygodnia

Wcześniej w amerykańskich mediach pojawiała się również informacja o planach Trumpa aby utworzyć własny kanał telewizyjny i kandydować w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

Najprawdopodobniej  ambicje Donalda Trumpa spotkają się z dużym sprzeciwem ze strony Partii Republikańskiej, która jest zainteresowana zjednoczeniem konserwatywnego elektoratu wokół siebie. Natomiast ewentualna "Partia Patriotów" może podzielić konserwatywnych Amerykanów i mocno uderzyć w szanse Republikanów  w wyborach do Izby Reprezentantów w 2022 roku oraz kolejnych wyborach prezydenckich za niecałe 4 lata.

Ostatnim prezydentem USA wybranym z ramienia innej partii niż Republikańska i Demokratyczna był Millard Fillmore, sprawujący urząd prezydenta w latach 1850-1853 z ramienia Partii Wigów.

Natomiast jedynym prezydentem, który sprawował urząd przez dwie kadencje z przerwą był Grover Cleveland. Pierwsza jego kadencja trwała od 1885 do 1889 roku, kiedy to przegrał z Benjaminem Harrisonem. Natomiast w 1893, a więc po 4 latach, Cleveland znowu wygrał wybory prezydenckie i piastował urząd do 1897 roku.

Oleksandr Shevchenko

Zobacz także

Benjamin Netanjahu może podziękować Hamasowi
Kogo obchodzi Mahmud Abbas?
Przyszłość Trójkąta Lubelskiego – wizje z Polski, Litwy i Ukrainy
Australia na wojnie z BigTech
Więcej...

Zobacz także tego autora

Przyszłość Trójkąta Lubelskiego – wizje z Polski, Litwy i Ukrainy
Dalsze plany Donalda Trumpa
Prezydent Mołdawii z wizytą w Kijowie