Republikańskie "nie" dla projektu reformy systemu finansowego
Senatorowie Partii Republikańskiej zastosowali procedurę filibuster, tj. obstrukcji parlamentarnej, wobec propozycji ustawy reformującej system finansowy, ktorą przygotowali Demokraci.
Po zajęciu przez Republikanina, Scotta Browna, fotela senatora Massachusetts (poprzednio należącego do zmarłego Edwarda Kennedy'ego), Demokraci utracili większość 60 głosów.
Za projektem ustawy firmowanym przez Christophera Dodda, szefa senackiej komisji bankowej, głosowało 57 senatorów. Przeciwko było 41: demokratyczny senator z Nebraski, Ben Nelson, zagłosował wraz z Republikanami.
W oświadczeniu wydanym po głosowaniu, Nelson napisał, że głosował z Republikanami, bo proponowana przez jego partię reforma zaszkodziłaby działalności gospodarczej w stanie, który reprezentuje.
Senator Christopher Dodd powiedział, że Ben Nelson nie wnosił wcześniej żadnych uwag.
Parlamentarzyści z obu partii - jak zapewniają - dążą do porozumienia, zwłaszcza w obliczu oskarżeń wobec banku inwestycyjnego Goldman Sachs.
Głosowanie miało miejsce dzień przed tym, jak szefowie banku mieli pojawić się przed senacką komisją.
W ciągu najbliższych dni spodziewane są kolejne głosowania w senacie, które doprowadzą do wniesienia projektu pod prace całej izby: jak mówią Demokraci - ma to być forma presji na Republikanów.
Barack Obama powiedział, że jest "głęboko zawiedziony" rezultatem poniedziałkowego głosowania.