Szturm zwolenników byłego prezydenta Jaira Bolsonaro na brazylijskie budynki rządowe dał kolejny argument zwolennikom reformy tamtejszego wojska. Armia ma jednak zbyt duże wpływy, aby nowa głowa państwa mogła dokonać głębokich zmian. Zresztą Lula da Silva zdążył już wybrać ministra obrony akceptowalnego przez wojskowych.
...
Iran Ajatollahów to wróg, na własne żądanie. Zachód, USA w szczególności, mają motto: nie mamy przyjaciół, nie mamy wrogów, mamy interesy. Takim interesem był przez 37 lat Szach Iranu, Reza Pahlavi. Kiedy przestał być użyteczny Konferencja Gwadelupy złożyła go na ołtarzu historii. Waszyngton postawił na ajatollahów błędnie sadząc, że powstrz...
Przez wiele lat sprawował władzę dyktatorska w Chile, ale tak naprawdę nigdy nie myślał o zbrojnej rewolcie przeciwko rządowi prezydenta Allende. Przystąpił do spisku namówiony przez jego organizatorów. Po obaleniu legalnej władzy szybko przejął ster rządów. Oportunista z wyboru?
Od zakończenia II wojny światowe...
Życie religijne na Ukrainie w ciągu ostatnich 30 lat było bardzo skomplikowane. Był okres, kiedy w państwie funkcjonowały trzy Kościoły Prawosławne, dwa Kościoły Katolickie oraz mnóstwo różnorodnych Kościołów Protestanckich. Nawet nie biorąc pod uwagę konfesji niechrześcijańskich, taka sytuacja doprowadzała do splotu wielorakich interesów (cywilizacyjnych, k...
Korea Południowa po raz kolejny pobiła swój niechlubny rekord, pozostając wciąż państwem o najniższym wskaźniku dzietności na świecie. Jak widać problem jest coraz poważniejszy, ale nie wydaje się, aby obecna południowokoreańska klasa polityczna rzeczywiście miała jakąkolwiek długofalową strategię w tej kwestii.
...
Przegrana lewicy w wyborach do parlamentu Włoch nie była szczególnym zaskoczeniem. Kryzys w jakim znalazła się Partia Demokratyczna wydaje się jednak tylko pogłębiać, bo zatraciła ona swoją dawną polityczną tożsamość i wydaje się być osamotniona na tamtejszej scenie politycznej.
Blok centrolewicy otrzymał w sumi...
Szef Ligi Matteo Salvini jest jednym z największych przegranych wyborów parlamentarnych we Włoszech. Jeszcze półtora roku temu jego partia była niekwestionowanym liderem sondaży, a teraz w ramach bloku centroprawicy nie była w stanie osiągnąć dwucyfrowego wyniku. Nic więc dziwnego, że wewnątrzpartyjna opozycja domaga się rozliczenia swojego przewodniczącego....
Zabójcą byłego premiera Shinzō Abe okazał się być przeciwnik kontrowersyjnego Kościoła Zjednoczeniowego, uważanego przez wielu za niebezpieczną sektę. Sprawa jego związków z rządzącą Partią Liberalno-Demokratyczną wpływa zaś negatywnie na popularność gabinetu Fumio Kishidy.
Początkowo japońskie media sugerowały,...
Mówiąc o kształtowaniu się narodu ukraińskiego, zazwyczaj dyskusje prowadzone są wokół pamięci narodowej, kulturowych, mentalnych i historycznych różnicach w stosunku do innych narodów oraz polityki prowadzonej przez "proukraińskich" liderów w ostatnich dziesięcioleciach. Zapomina się jednak o jednym z czynników, który z pozoru nie jest bezpośrednio związany z p...
Mieszkańcy Charkowa: kupcy, artyści i samobójcy, wojewodowie, pułkownicy, gubernatorzy, ekscelencje, wielmożni panie i panowie, grabarze i siewcy, jeźdźcy, kowale, szewcy, rzezimieszki i profesorowie, lotnicy, fizycy dokonujący podziału atomu oraz wynalazcy, którzy wystrzelili na orbitę pierwszego sztucznego satelitę Ziemi... Mieszanka wielkości, miejskich legend i ...
Historia często zdaje się kpić z ludzi. Niemożliwym jest przewidzenie, dokąd Opatrzność zaprowadzi ten czy inny kraj. W krótkim czasie sytuacja na świecie może się tak bardzo zmienić, że później, patrząc wstecz, bardzo trudno uwierzyć, że kiedyś żyliśmy w zupełnie innej rzeczywistości, z innymi tradycjami i przyzwyczajeniami.
Tak...
Gabinet Petra Fiali zmaga się z coraz większym kryzysem energetycznym, powodującym rosnący niepokój wśród Czechów. Dodatkowo kolejny raz rządzący mają problem z decyzjami personalnymi. Przekłada się to nie tylko na spadek poparcia, ale także na dochodzenie do głosu opozycji wewnątrz partii kierowanej przez szefa rządu.
...
Neoliberalny porządek świata, którego gwarantem były Stany Zjednoczone odchodzi w przeszłość. Skończył się okres dominacji Waszyngtonu i opartego na jego koncepcji ładu międzynarodowego. Ameryka wciąż jest światowym mocarstwem, ale nie jest już w stanie dyktować swoich warunków.
Odchodzący do lamusa dwubiegunowy, amerykańsko-rosy...
Burmistrzowie miast w słoweńskiej części Istrii podjęli szereg decyzji mających na celu zmniejszenie zużycia wody. Niewykluczone, że utrzymujące się wysokie temperatury wymuszą dalsze restrykcje. Na suszy cierpi zwłaszcza słoweńskie rolnictwo, które mierzy się z tym problemem już od kilkunastu lat.
Od prawie dwó...
Śmierć Shinzo Abe z pewnością odciśnie piętno na japońskiej polityce, tak jak zresztą decyzje podejmowane przez polityka w czasie sprawowania funkcji szefa rządu. Z jednej strony jako premier rozbudował potencjał militarny kraju i początkowo doprowadził do ożywienia gospodarczego. Z drugiej pod jego rządami japońska demokracja zaczęła mieć problemy, a sąsied...
16 czerwca pojawiła się informacja, że Siły Zbrojne Białorusi po raz kolejny przedłużyły swoje ćwiczenia – przynajmniej do 25 czerwca. Mimo wydłużenia czasu ćwiczeń na poligonach armia białoruska wciąż jednak nie jest przygotowana do działań ofensywnych.
– Jedyne, na co trening wpłynął pozytywnie, to umiejętność obrony. Odnotow...
Afryka ciągle przeżywa okres wojen, walk plemiennych, konfliktów interesów i zbrodni ludobójstwa. Dzieje się tak dlatego, że Zachód nie jest gotowy (i jeszcze nie prędko będzie) zrezygnować ze swoich partykularnych interesów na kontynencie afrykańskim. Interesów zagrożonych rosnącymi wpływami Rosji i Chin.
Zair uosabia wszystko ...
30 czerwca, po ciężkim ostrzale lotniczym i artyleryjskim, wojska rosyjskie na 3 łodziach desantowych zostały zmuszone do wycofania się z Wyspy Wężowej. Spójrzmy jakie jest znaczenie strategicznie tego faktu.
Wyspa leży na strategicznym szlaku morskim między Odessą a Stambułem. Obecność na nim rosyjskiego kontyn...
Urodzony w 1923 roku w Niemczech, były amerykański sekretarz stanu Henry Kissinger wypowiedział się podczas Forum Ekonomicznego w Davos na temat trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Jego słowa zszokowały, podobnie jak niedawna wypowiedź papieża Franciszka. Według Kissingera Ukraina powinna być gotowa na oddanie części swojego terytorium Rosji i na powrót do g...
Na szczycie NATO doszło do porozumienia między Turcją z jednej strony a Finlandią i Szwecją z drugiej. Prezydent Erdogan poparł wejście do Sojuszu państw skandynawskich. Przyjrzyjmy się teraz, jak wpłynie to na sytuację strategiczną na Morzu Bałtyckim.
W planach Rosji i Białorusi było uderzenie korytarzem suwalskim w kierunku tzw...