Zasada precedencji - czyli kto przed kim, a kto za kim
- 16 styczeń 2009
- Styl/Etykieta
Precedencja (nazwa pochodzi od łacińskiego terminu „precedere” czyli „poprzedzać”) to zasada pierwszeństwa, która towarzyszy nam właściwie już od Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku, kiedy to ustanowiono protokół dyplomatyczny.
Jak przygotować eleganckie przyjęcie?
- 10 grudzień 2008
- Styl/Etykieta
W ostatnim artykule zostały wymienione rodzaje przyjęć oraz ich specyfika. Dzisiaj zajmiemy się organizacją oraz obowiązkami zarówno wydających przyjęcie, jak również ich uczestników.
Przyjęcia jako najlepsza forma kontaktów towarzyskich
- 30 listopad 2008
- Styl/Etykieta
Już od najdawniejszych czasów jedną z podstawowych form kontaktów towarzyskich były przyjęcia. Każdy z nas wielokrotnie uczestniczył w nich z okazji urodzin, rocznic, ślubów czy innych uroczystości rodzinnych, dawniej organizowanych głównie w domu. Kilka dni trwało wówczas przygotowywanie potraw, aby suto zastawić stoły „specjalnościami pani domu” (spécialité de la maison). Z czasem powstawało coraz więcej restauracji, lokali i firm cateringowych, które zajęły się kompleksową obsługą przyjęć – począwszy od dekoracji stołów, doboru odpowiedniego menu, na części artystycznej kończąc.
Co kraj, to obyczaj - międzynarodowy język kurtuazji
- 21 październik 2008
- Styl/Etykieta
Większość z nas pamięta, jak to było kiedy wyjazd za granicę był tylko w zasięgu wybrańców lub ludzi układu, kiedy otrzymanie paszportu wiązało się w długoterminowym oczekiwaniem i weryfikacją celu wyjazdu. Dzisiaj Polacy mogą podróżować dowoli, a jedynym właściwie ograniczeniem są możliwości finansowe każdego z nas.
Savoir-vivre - czyli o dobrych manierach w firmie
- 06 sierpień 2008
- Styl/Etykieta
Każdy chciałby uchodzić za człowieka dobrze wychowanego. Każdy chciałby robić dobre wrażenie, zwłaszcza na ludziach ważnych, na których mu zależy. Dobre obyczaje i firmowy savoir-vivre, to już nie ekstrawagancja, lecz konieczność. Jak się zachować w różnych sytuacjach, aby nie mieć etykiety 'cham', 'gbur', czy po prostu 'niegrzeczny człowiek'?
Wina w Niemczech
- 28 lipiec 2008
- Styl/Etykieta
Wina z Hiszpanii
- 28 kwiecień 2008
- Styl/Etykieta
Jeżeli wino, to tylko z... Chin!
- 24 luty 2008
- Styl/Etykieta
Tak się, jakoś składa, że ile razy otwieram ostatnio gazetę lub włączam radio, zaraz czytam lub słyszę, że za wszystkie nasze, Polaków, Europejczyków, czy wreszcie całego świata problemy, odpowiedzialni są Chińczycy. Rosną ceny paliw, ponieważ rozwijająca się szybko chińska gospodarka potrzebuje ich coraz więcej.
Winnice Francji - Prowansja
- 06 luty 2008
- Styl/Etykieta
Jurajskie winnice
- 05 luty 2008
- Styl/Etykieta
Na wschodzie Francji, w pobliżu granicy ze Szwajcarią, u stóp płaskowyżu jurajskiego rozciąga się bardzo ciekawy, choć nieco zapomniany region winiarski, Jura. Powstają tu tajemnicze, trudno dostępne w sklepach wina, którym pod względem długowieczności i potencjału dojrzewania mogą dorównać jedynie najlepsze, węgierskie tokaje. Historyczne zabytki, piękne krajobrazy, wspaniała przyroda. To wszystko zostawiamy z boku, gdy wjeżdżając z Niemiec do Francji, kierujemy się jak zwykle na południe, w stronę Prowansji lub dalej do Hiszpanii. Spieszącym na urlop radzę zatrzymać się na dzień lub dwa na przykład w Arbois lub Chateau Chalon aby spróbować niezwykłych win, których praktycznie nie kupimy gdzie indziej.
Szampania
- 28 styczeń 2008
- Styl/Etykieta
Sceny z życia koktailowego (scena końcowa)
- 11 styczeń 2008
- Styl/Etykieta
Sceny z życia koktailowego (uciechy stołu)
- 11 styczeń 2008
- Styl/Etykieta
Wielkie możliwości na małym formacie, czyli o biletach wizytowych cd.
- 11 styczeń 2008
- Styl/Etykieta
Wizytówka - najmniejszy autoportret
- 11 styczeń 2008
- Styl/Etykieta
Wizytówki i zaproszenia
- 27 listopad 2007
- Styl/Etykieta
BILETY WIZYTOWE
Bilety wizytowe wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Był to dokument szczególny i pieczołowicie sporządzany. Pisano tuszem na jedwabiu lub doskonałym ryżowym papierze. Ich gwałtowny rozwój nastąpił na dworze Ludwika XIV. Do Polski prawdopodobnie przybyły w XVIII w., gdyż posługiwali się nimi posłowie Sejmu Czteroletniego.
Korespondencja dyplomatyczna
- 27 listopad 2007
- Styl/Etykieta
Przyjęcia jako forma pracy dyplomatycznej
- 03 wrzesień 2007
- Styl/Etykieta
Praca w dyplomacji nieodłącznie wiąże się z koniecznością organizowania i uczestniczenia w różnego rodzaju przyjęciach dyplomatycznych. Przyjęcia dyplomatyczne nie służą rozrywce, ale są miejscem pracy dyplomaty. Odbywają się według zasad etykiety, która jest nie tyle wynikiem kodeksu postępowania lub zasad zachowania przy stole, ile raczej wypadkową względów praktycznych . Pozwalają one na nawiązywanie nowych znajomości, nowych kontaktów, służą budowaniu więzi, jak również stanowią okazję do dyskusji na bieżące tematy.
"Jak cię widzą, tak cię piszą"- czyli Savoir-Vivre w ubiorze
- 31 sierpień 2007
- Styl/Etykieta
Producenci szampana
- 28 sierpień 2007
- Styl/Etykieta