USA: Prace komisji ds. oszczędności budżetowych bliskie fiaska
- Zdzisław Skupień
Członkowie specjalnego komitetu do spraw oszczędności budżetowych i redukcji długu USA nie są w stanie ustalić wspólnego stanowiska.
„Superkomisja” złożona z 12 kongresmenów (6 republikanów i 6 demokratów) została powołana do życia w sierpniu bieżącego roku, gdy podniesiono limitu amerykańskiego długu. Komisji zlecono opracowanie planu oszczędności rzędu 1,2 tryliona dolarów w ciągu 10 lat. Termin przedstawienia planu upływa w środę 23 listopada. Dług Stanów Zjednoczonych przekracza obecnie 15 bilionów dolarów.
Kongresmeni nie zdołali jednak wypracować porozumienia. Głównym punktem spornym okazała się propozycja podniesienia podatków, za którą opowiadają się demokraci. Ich zdaniem konsolidacja fiskalna powinna opierać się zarówno na redukcji wydatków, jak i wzroście dochodów budżetowych. Nie zgadzają się z tym republikanie, którzy argumentują, że zwiększenie obciążeń podatkowych zaszkodzi aktywności gospodarczej.
Niepowodzenie prac komisji oznaczać będzie począwszy od 2013 roku automatyczne obniżki wydatków na bezpieczeństwo narodowe i programy socjalne.
Główne amerykańskie indeksy giełdowe w poniedziałek zanotowały spadki przekraczające 2%. Analitycy negatywne nastroje inwestorów tłumaczą obawami o stan finansów publicznych.
Na podstawie BBC News, Reuters i El Economista.es