Chiny: UE powinna akceptować regulacje WTO
Unia Europejska ostatnio przykuła uwagę świata swoją niechęcią do wypełnienia swoich obowiązków, wynikających z artykułu 15 Protokołu przystąpienia Chińskiej Republiki Ludowej do WTO. Zdaniem Państwa Środka pokazuje to nieuczciwość europejskich władz w stosunku do światowych porozumień oraz całej organizacji.
Jeszcze w listopadzie Komisja Europejska przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu dokument, dotyczący prawa z zakresie antydumpingu i chińskich nadwyżek eksportowanych na rynek europejski. Pomimo tego nie pojawiło się w nim pojęcie jakoby Chiny były gospodarką rynkową, nawet więcej, bo substytutem gospodarki nierynkowej stało się stwierdzenie „rynkowe zniekształcenie”. Chińczycy sprzeciwiają się jednak takiemu traktowaniu, ponieważ zgodnie z artykułem 15. po piętnastu latach od przystąpienia do WTO, które nastąpiło w 2001 roku, Chiny powinny otrzymać status gospodarki rynkowej.
Premier Li Keqiang podkreślił podczas szczytu Chiny – UE (12-13.07), że problem z nadwyżkami występuje, ale rząd zajął się już pracami nad jego rozwiązaniem. Do opinii publicznej wypłynął komentarz, że około 1,8 miliona hutników może stracić z tego powodu pracę, ponieważ wiele zakładów zostanie zamkniętych. Władze Państwa Środka dostrzegły, że nawet zwiększenie popytu wewnętrznego nie rozwiąże problemu, ponieważ stal przestaje być już tak poszukiwanym surowcem, jak była jeszcze kilka lat temu, a co za tym idzie wiele hut, które przestaną być rentowne, zostanie zlikwidowanych. Aby pozbyć się już wydobytej stali, producenci obniżają ceny jak tylko się da i zalewają rynki zachodnie.
Przystępując do WTO w 2001 roku, Chiny między innymi zobowiązały się do wyeliminowania zakazanych subsydiów oraz określania cen swoich produktów w oparciu o sytuację rynkową. Szczególnie to drugie jest argumentem wykorzystywanym przez Unię Europejską przeciwko przyznaniu państwu statusu gospodarki rynkowej.
Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej – Xi Jinping podkreślił, że Chińczycy mają nadzieję na dotrzymanie postanowień Artykułu 15 umowy o przystąpieniu Chin do WTO. Aby podeprzeć swoją tezę, Xi napomknął o licznych inwestycjach Chińczyków w Europie oraz projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku.
Bój toczony o nadwyżki skupia się na wielu surowcach: grafit, kobalt, miedź, chrom, lit, magnez, antymon, ind, tantal. Jak podaje Komisja Europejska, część z nich figuruje na liście istotnych surowców z 2013 roku, które są ważne dla podnoszenia jakości życia obywateli.
Na podstawie: en.people.cn, ec.europa.eu, bbc.com