Azjatyccy naukowcy proponują dialog w celu rozwiązania sporu o Morze Południowochińskie
Podczas seminarium dotyczącego sytuacji na Morzu Południowochińskim, które odbyło się w Singapurze, zgromadzeni na nim eksperci jednogłośnie stwierdzili, że w rozwiązaniu napięcia na tym obszarze może pomóc tylko dialog i chęć współpracy.
Pochodzący z Chin, Singapuru, Indonezji, Malezji i kilku innych krajów eksperci dyskutowali o możliwych sposobach rozwiązania sporu między państwami leżącymi nad Morzem Południowochińskim.
Dyrektor Instytutu do spraw Azji Wschodniej na National University of Singapore - Zheng Yongnian stwierdził, że wody i terytoria na Morzu Południowochińskim zawsze były częścią polityki, ale państwa uwikłane w spór nigdy nie poruszały kwestii prawnych z nim związanych. Zheng podkreślił, że dotychczas Chiny i Filipiny potrafiły się dogadać same, natomiast teraz doszło do sytuacji, gdy podjęto próbę wykorzystania osób trzecich do rozwiązania konfliktu, w tym wypadku instytucji w postaci Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego.
Zastępca dyrektora Chinese Academy of Social Sciences’ (CASS) - Li Guoqiang podkreślił, że Trybunał jest poważaną instytucją, jednakże w tym przypadku wykazał się wyjątkową niekompetencją.
Źródło: en.people.cn, chinadaily.com.cn