Eksperci CASS o korzyściach płynących z relacji Chiny-Ameryka Łacińska
Analitycy z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (Chinese Academy of Social Sciences – CASS) udzielili obszernego wywiadu, w którym podkreślili wagę relacji pomiędzy Chinami a Ameryką Łacińską. Zauważono, że już przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej w swoim przemówieniu podczas pierwszego forum Chiny-Ameryka Łacińska zaakcentował wartość relacji, które służą do wzrostu gospodarczego obu stron, jak również wspierania się w kwestiach rozwiązań problemów, z którymi boryka się obecny świat.
Kiedy kilka lat temu miał miejsce boom na surowce naturalne, Chiny bardzo zbliżyły się z Ameryką Południową, której terytorium jest bogate między innymi w pokłady miedzi, rudy żelaza czy ropę. Jednak już w 2014 oraz 2015 roku zarówno premier Li Keqiang, jak i głowa państwa Xi Jinping zwrócili uwagę na istotę wyjścia handlu poza wymianę surowców. Wtedy też zaczęto wychodzić z propozycjami współpracy w dziedzinie infrastruktury czy finansów. Od tego też czasu zauważono, że kraje weszły w nowy etap kooperacji.
Wu Baiyi podkreślił, że w przypadku podpisania umów o wolnym handlu dojdzie do jeszcze większej integracji i wzmocnieniu ulegnie proces globalizacji.
Chiny bardzo zaangażowały się w rozwój państw Ameryki Łacińskiej. Nie tylko poprzez realizację projektów dotyczących infrastruktury czy energii, ale również przez pomoc finansową. W zeszłym roku głośną sprawą było udzielenie pożyczki Wenezueli przez Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) w wysokości 10 mld dolarów mimo dużego ryzyka związanego z długiem publicznym kraju. W 2015 roku łączna wartość przekazanych pieniędzy urosła do 29 mld dolarów. To właśnie wenezuelska spółka naftowa PDVSA otrzymała pożyczkę w wysokości 5 mld dolarów, przeznaczoną na rozwój produkcji. Od 2005 roku Państwo Środka udzieliło pożyczek krajom Ameryki Południowej na łączną sumę 125 mld dolarów, z czego połowa trafiła do Wenezueli.
Na podstawie: en.people.cn, casseng.cssn.cn