Polska/ Żeby zdynamizować handel z Państwem Środka
Premier Jarosław Kaczyński gościł w ubiegły wtorek ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Yuana Guisena. Zwiększenie współpracy gospodarczej obydwu krajów było głównym tematem przewijającym się w trakcie spotkania. Temu samemu celowi przyświecało niedawne spotkanie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z panią Wicepremier Chin Chen Zhili. „Ministerstwo Gospodarki jest w trakcie opracowywania strategii promocji polskiej gospodarki w Chinach” – rozwija temat wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek.
„Wielką rolę przypisujemy aktywizacji naszej polityki zagranicznej w Azji. Jak ważnym obszarem świata jest Azja, w szczególności Azja Wschodnia, (…) nie trzeba tłumaczyć.” – tak jeden z elementów polityki zagranicznej przyszłego rządu przedstawiał w swoim expose nowo wybrany premier Jarosław Kaczyński.
Wczoraj koncepcję zaktywizowania polskiej dyplomacji w odniesieniu do Azji, Premier wcielał w życie omawiając z ambasadorem Chin w Polsce możliwości zwiększenia wzajemnych inwestycji polsko-chińskich.
Z kolei, pod koniec września prezydent RP Lech Kaczyński przyjął na spotkaniu Radcę Stanu w Radzie Państwowej Chińskiej Republiki Ludowej Panią Wicepremier Chen Zhili. Również i w tym przypadku, co podkreślali komentatorzy, strona polska wyraźnie akcentowała swoje zainteresowanie zwiększeniem eksportu do Chin.
Podczas niedawno zorganizowanej konferencji „Polska – Chiny: szanse i perspektywy rozwoju wzajemnych stosunków” wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek poinformował iż przy współpracy z Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych przygotowywana jest kampania promująca nasz kraj w Chinach.
Polska jest obecnie największym partnerem handlowym Chin w środkowo-wschodniej Europie. Początek współpracy gospodarczej obydwu krajów przypada na lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku kiedy powstała pierwsza polsko-chińska spółka - Chipolbrok.
Na podst. www.kprm.gov.pl, www.chinaembassy.org.pl, www.portal.chinese.pl , www.prezydent.pl, www.mgip.gov.pl