Rezolucja ONZ zmierza ku światu bez broni jądrowej
Dzisiejszy szczyt Rady Bezpieczeństwa był wyjątkowy: po raz piąty w historii jej członkowie byli reprezentowani przez szefów państw, a Barack Obama został pierwszym amerykańskim prezydentem, który przewodniczył obradom.
„Historyczna rezolucja, którą właśnie przyjęliśmy uwidacznia nasz wielki wspólny cel: świat bez broni jądrowej” – powiedział Barack Obama po zakończeniu głosowania.
Krótkoterminowym celem jest zabezpieczenie wszystkich „wrażliwych materiałów jądrowych” – co ma uchronić istniejącą broń przed dostaniem się w ręce terrorystów.
„Nie chodzi o to, żebyśmy wytykali palcami tylko jedno państwo” – podkreślił Obama – „Ale prawo międzynarodowe to nie pusta obietnica, więc traktaty muszą być wprowadzane w życie”.
Sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, stwierdził, że rezolucja przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa wyznacza „historyczny moment, moment nowego startu ku przyszłości”.
Rosyjski prezydent, Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że rezolucja będzie początkiem pracy nad tym, by rozwiązać sporne kwestie między państwami dotyczące broni jądrowej i rozbrojenia. Powiedział, że zadanie to ciągle pozostaje bardzo trudne, ponieważ poszczególne kraje sobie nie ufają.
„Musi to jednak zostać dokonane” – podkreślił Miedwiediew.
Dla Baracka Obamy przyjęcie rezolucji jest oznaką akceptacji ONZ dla zapowiedzianej przez niego w kwietniu w Pradze nowej polityki wobec broni jądrowej.
Amerykański prezydent zaapelował też o redukcję arsenałów atomowych USA i Rosji, przyjęcie traktatu zakazujące testów z bronią jądrową z 1996 roku (nie podpisały m.in. Indie, Pakistan, Korea Północna, Syria; nie ratyfikowały Chiny, Irak, Iran, Izrael, USA.), a także o rozpoczęcie negocjacji porozumienia, którego wejście w życie na dobre zakończy produkcję składników do broni atomowej.
Państwa takie będą miały jednak zapewniony dostęp do technologii jądrowej potrzebnej np. w energetyce. Dzisiaj jest to traktat o największej liczbie ratyfikacji spośród wszystkich umów rozbrojeniowych – ratyfikowało go 189 państw, w tym 5 o statusie jądrowym
Na podstawie: Associated Press, nytimes.com