Chile/ Zaprzysiężenie Michelle Bachelet
- Iwona Klemczak
Podczas ceremonii w Valparaiso, która odbyła się 11 marca, Michelle Bachelet została pierwszą kobietą prezydentem w historii Chile. "Ta 54-letnia była minister zdrowia, prywatnie rozwódka z trójką dzieci, która podczas kampanii prezydenckiej obiecywała zlikwidować nierówności społeczne, rozpocznie nowy cykl polityczny w ramach tej samej koalicji"- stwierdził socjolog Paulo Hidalgo.
Odchodzący prezydent, socjalista Ricardo Lagos, przekazał symbolicznie władzę Bachelet. Na ceremonii obecnych było aż 17 prezydentów różnych państw, między innymi Boliwii, Peru, Argentyny i Brazylii, a także sekretarz stanu USA, Condoleezza Rice.
Według Paulo Hidalgo rządy Bachelet rozpoczną nowy etap w historii republiki, jednak wewnątrz tej samej koalicji, z której pochodziło trzech jej poprzedników: Patricio Aylwin, Eduardo Frei oraz Ricardo Lagos . Ten nowy etap rozpoczął się wraz z objęciem po raz pierwszy w historii Chile fotelu prezydenta przez kobietę, a także zmianami, jakie zdążyła wprowadzić od czasu wygranej.
Wśród nich najistotniejszą jest mianowanie gabinetu z taką samą liczbą ministrów kobiet, jak i mężczyzn. Kryterium to Bachelet wprowadziła także w administracji państwowej. Poza tym , zgodnie z przedwyborczą obietnicą, zmieniła prawie całkowicie skład sceny politycznej.
W kancelarii prezydenckiej będzie natomiast zasiadać Paulina Veloso. Ta 47-letnia prawniczka będzie mieć teraz wpływ na najważniejsze decyzje w państwie, a więc obejmie stanowisko, do którego również wcześniej nie miały dostępu kobiety.
Objęcie stanowiska prezydenta przez Bachelet to nie tylko zmiana polityczna, ale i społeczna. Jak powiedział Fernando Villagrán, pisarz i były więzień polityczny, "Bachelet złamała pewien schemat, stereotypy, którymi operowano wcześniej. To bardzo duża zmiana."
źródło: www.bbcmundo.com, www.yahoonews.com