Peru/ Spór o granicę morską między Chile i Peru
- Marta Karolina Pawlak
W czwartek (3.11) Kongres Republiki Peru przegłosował jednogłośnie projekt uchwały dotyczącej zmiany granicy morskiej z Chile. Zgodnie z jego treścią Peru uzyskałoby dostęp do 37 900 metrów kwadratowych wód Oceanu Spokojnego, należących obecnie do Chile na mocy układów podpisanych w 1952 i 1954 roku.
Zgodnie z treścią dokumentu obecna morska granica chilijsko-peruwiańska biegnąca w kierunku wschodnim zostałby przesunięta w kierunku południowo wschodnim. Peru zyskałoby kosztem Chile nowy obszar, który ma ogromne znaczenie gospodarcze, ponieważ są to tereny bardzo zasobnych łowisk, a rybołówstwo oraz przetwórstwo surowców morskich to jedno z ważniejszych źródeł dochodów obu krajów.
Prezydent Peru Alejandro Toledo podpisał uchwalony dokument przed wyjazdem do Mar del Plata na szczyt państw amerykańskich.
Ustawodawcy twierdzą, że wydana uchwała stanie się w przyszłości podstawą do negocjacji kwestii granic z Chile, ponieważ układy podpisane w latach pięćdziesiątych są niewiążące. Zamierzają zwrócić się w tej sprawie do międzynarodowych organów sprawiedliwości. Prezydent Peru zapowiedział na szczycie w Argentynie, iż będzie bronił tej sprawy, ale jednocześnie nie chce niszczyć pokojowych stosunków z Chile.
Dokument ten wywołał sprzeciw władz Chile, które twierdzą, iż jest on nielegalny i narusza suwerenność państwa. Minister obrony Jamie Ravinet zapowiedział, że Chile chce również utrzymać pokojowe stosunki z Peru, jednak będzie egzekwować nadal swoje prawa na tym obszarze.
Źródło: www.reuters.com, www.tcgnews.com, www.bbc.co.com