Kuwejt/ Minister ds. nafty zrezygnował ze stanowiska
Premier Kuwejtu, Nasser al-Mohammed al-Sabah, przyjął w poniedziałek (05.10) rezygnację ministra ds. nafty Badera al-Humaidhiego. Odejście ministra ma zażegnać kryzys gabinetowy.
„Rezygnacja złożona przez ministra ds. nafty Badera al-Humaidhiego była odważną decyzją, która spowoduje uspokojenie sytuacji politycznej w Kuwejcie” powiedział Abdulwehed al-Awadhi, minister spraw wewnętrznych. Humaidhi, wcześniejszy minister finansów, krytykowany przez parlament, najpierw został przeniesiony na stanowisko ministra ds. nafty by potem, po ośmiu dniach urzędowania po presją parlamentu, zrezygnować.
Minister jest oskarżany o opieszałość w wyjaśnianiu lokalizacji państwowych inwestycji za granicą. Premier odmówił odpowiedzi w parlamencie na interpelacje poselskie dotyczące tej sprawy. Izba oskarżyła rząd o osłanianie korupcji i łamanie konstytucyjnego prawa interpelacji poselskich. Istnieje możliwość impeachmentu, jednak rząd skutecznie się przed nią broni stosując taktykę wymiany ministrów na stanowiskach, ich rezygnację, bądź groźbę rozwiązania parlamentu. Otwarty konflikt pomiędzy premierem a marszałkiem parlamentu, który angażuje prasę i telewizję, świadczy o narastającym napięciu w kraju.
Pomimo zawirowań na scenie politycznej nie należy się obawiać o eksport ropy, jak mówią eksperci. Eksport bezpośrednio kontroluje Najwyższa Rada, więc jest on niezależny od ministra ds. nafty. Jednak minister ma wpływ na długofalową politykę kraju, zaś niepewna sytuacja może wstrzymać niezbędne reformy, takie jak zmniejszenie opodatkowania zagranicznych przedsiębiorstw i zwiększenie wydobycia ropy. Obecnie Kuwejt wydobywa 2,46 miliona baryłek ropy dziennie, w planach do roku 2020 ma wydobywać 4 miliony. Chce także zreformować swoją gospodarkę, aby uniezależnić wpływy do budżetu od eksportu ropy, jak zrobiły to inne państwa Zatoki, np. Bahrajn. Pat pomiędzy parlamentem a rządem paraliżuje możliwość podjęcia jakichkolwiek decyzji.
Fotel ministra ds. nafty był wolny od końca czerwca br. kiedy Ali al-Dżarrah al-Sabah uzyskał wotum nieufności. Był on podejrzewany o udział we wręczeniu wielomilionowej łapówki.
Na podstawie: kuna.net.kw, reuters.com, iht.com, gulf-daily-news.com, bi-me.com