Brazylijsko - rosyjska współpraca na lądzie, w finansach i w kosmosie
Podpisaniem porozumień o współpracy wojskowo-technicznej, kosmicznej, handlowej i finansowej zakończyła się wczoraj (26.11) po południu wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Brazylii.
Jednym z ważniejszych ustaleń prezydentów obu mocarstw było znaczne zacieśnienie współpracy w ramach grupy BRIC. Przywódcy Brazylii, Rosji, Indii i Chin spotkają się – zgodnie z tymi ustaleniami – w 2009 roku w Rosji, by omówić koncepcję nowego układu sił na świecie.
Brazylia otrzymała również dostęp do rosyjskiego systemu GLONASS, (odpowiedniku amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS). Rosjanie zakładają, że do końca roku 2009 GLONASS będzie miał pokrycie na całym globie, co pozwoli mu w pełni mierzyć się z GPS'em.
Zacieśnianie więzów między państwami ma mieć także wymiar gospodarczy. Prezydenci ustalili, iż będą kłaść nacisk na wzrost wzajemnej wymiany handlowej, która w ciągu kilku lat ma wzrosnąć z 5 mld do 10mld dolarów, w szczególności w branży wysokich technologii i energetyki. Duże znaczenie – zdaniem prezydentów – będzie miało wejście Gazpromu do Brazylii, którego brazylijska siedziba została właśnie otwarta. Brazylijczycy liczą na doświadczenie inżynierów Gazpromu dotyczące inwestycji budowlanych w trudnych warunkach klimatycznych, a takie panują w amazońskiej dżunglii. Chodzi tu głównie o budowę sieci kolejowej w głębi kraju.
Prezydent Lula da Silva po rozmowach z Miedwiediewem wyraził także zainteresowanie kupnem rosyjskich systemów uzbrojenia, w pierwszej kolejności myśliwców szkolno-bojowych Jak-130, a w także wozów pancernych i ręcznych wyrzutni rakietowych dla piechoty.
Jednym z ustaleń szczytu było także obustronne zniesienie wiz na pobyt poniżej 90 dni.
Jak podsumował Dmitrij Miedwiediew współpraca rosyjsko – brazylijska będzie miała zasadnicze znaczenie dla reszty świata. Prosto z Rio de Janeiro rosyjska delegacja udała się do Caracas.
Na podstawie rg.ru, kremlin.ru, news.bbc.co.uk