Nazarbajew zaprzysiężony po raz czwarty
Nursułtan Nazarbajew, w piątek, 8 kwietnia br., został po raz czwarty zaprzysiężony na urząd prezydenta Kazachstanu. W wyborach, które odbyły się 3 kwietnia 2011 r., uzyskał 95,55% głosów.
Podczas uroczystej inauguracji w stolicy kraju, Astanie, 70-letni Nazarbajew złożył przysięgę narodowi: „Uroczyście przysięgam wiernie służyć narodowi Kazachstanu, surowo przestrzegać konstytucji i prawa Republiki Kazachstan, być gwarancją dla praw i wolności obywateli, w dobrej woli wypełniać powierzone mi doniosłe obowiązki Prezydenta Republiki Kazachstan”.
W mowie inauguracyjnej prezydent oświadczył, ze Kazachstan będzie kontynuować wysiłki dalszej demokratyzacji społecznej. Zapowiedział podjęcie zdecydowanych kroków w celu poszerzenia pełnomocnictw parlamentu i zapobieżenia dalszej decentralizacji kraju. Obiecał zaostrzenie walki z korupcją. Wskazując na osiągnięte przez Kazachstan wskaźniki ekonomiczne, które plasują kraj w pierwszej 50-ce najbardziej konkurencyjnych państw świata, zapowiedział rozwój otwartej polityki ekonomicznej i zapewnienie gwarancji równych warunków uczestnictwa w industrializacji kraju dla rodzimych i zagranicznych inwestorów.
W polityce zagranicznej Nazarbajew opowiedział się za kontynuowaniem zasady integracji i otwartości. Podkreśli wolę rozwijania z Rosją i Białorusią Unii Celnej, rozszerzania współpracy z Chinami, państwami Azji Centralnej i krajami turkojęzycznymi oraz umocnienia strategicznego partnerstwa z USA i UE.
Prezydent podkreślił, że kwietniowe wybory były najbardziej demokratycznymi w historii kraju. Żaden z trzech kandydatów startujących w wyborach obok Nazarbajewa nie uzyskał 2% głosów. Dwóch z nich, (Mels Eleusizow – przewodniczący ekologicznej unii „Tabigat” i Żambil Achmetbekow – sekretarz kazachstańskiej partii komunistycznej) jeszcze przed głosowaniem, oddało pierwszeństwo w staraniach o urząd dotychczasowemu prezydentowi. Trzeci z kontrkandydatów (senator Gani Kasimow) oświadczył, ze uczestniczy w wyborach w celu promocji swojej partii (Partia Patriotów).
Międzynarodowi obserwatorzy podzielili się w ocenie wyborów. Obserwatorzy ze strony państw WNP uznali je za w pełni demokratyczne, OBWE stwierdziło, że nie zostały one przeprowadzone z zachowaniem odpowiednich zasad demokracji, a Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy skonstatowało, że choć możliwości wyborcze kandydatów na urząd prezydenta były nierówne, rezultaty wyborów odzwierciedlają wolę narodu.
Nursułtan Nazarbajew sprawuje urząd głowy państwa od 1991 r. W dotychczasowych wyborach otrzymywał poparcie w wysokości 98,7% (1991 – przy braku innych kandydatów), 79,78% (1999) i 91,15% (2005). Wprowadzone w 2007 r. poprawki do konstytucji otworzyły przed nim możliwość starania się o urząd nieograniczoną liczbę razy.
Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników wyborów Nazarbajew stwierdził: „Jeśli zazwyczaj wybory na urząd prezydenta dzielą kraj na różne partyjne bloki – my zjednoczyliśmy się. Gdy w świecie dochodzi do przelewu krwi (...) – my stanowimy jedność.”
Zgodnie z obowiązującym prawem nowo wybranemu prezydentowi dymisję złożył gabinet rady ministrów. W dniu inauguracji (8 kwietnia) Nazarbajew ponownie desygnował na premiera pełniącego ten urząd od 2007 roku Karima Masimowa. Jego kandydatura została jednogłośnie przyjęta przez parlament.
Przyjmując urząd premiera na plenarnym posiedzeniu parlamentu Kasimow zwrócił się do Nazarbajewa: „Swoją pracą będę znów udowadniał, że mam prawo do Pana zaufania. Nie zawiodę Pana”.
ferghana.ru, rian.ru, almanews.kz, rosbalt.ru, gazeta.ru, interfax.ru, osw.waw.pl