Rosja i Białoruś stworzą wspólny system obrony przeciwlotniczej
Rosja i Białoruś podpisały we wtorek (03.02) umowę o wspólnej obronie powietrznej zewnętrznych granic Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) i utworzeniu połączonego regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej.
Dokument został podpisany na Kremlu na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej ZBiR pod przewodnictwem prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrija Miedwiediewa i prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki. W skład Rady ZBiR wchodzą również premierzy obu państw oraz przewodniczący poszczególnych izb parlamentów Rosji i Białorusi.
Miedwiediew, po podpisaniu umowy stwierdził, że realizacja tego dokumentu wzmocni zdolności obronne Białorusi i Rosji.
Zdaniem Szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych i pierwszego wiceministera obrony Białorusi, Siergieja Guruleva system powinien być zdolny do terminowej odpowiedzi na wszelkie możliwe przejawy terroryzmu w przestrzeni powietrznej. Dowódca Sił Powietrznych Rosji, generał Aleksandr Zielin w wywiadzie dla rosyjskich mediów powiedział, że w ramach systemu Białoruś stanie się pierwszą linią obrony przestrzeni powietrznej ZBiR.
Ustanowienie połączonego systemu obrony powietrznej zwiększy efektywność pracy radarów zachodniej Białorusi kontrolujących przestrzeń powietrzną przy niskich i bardzo niskich wysokościach, od krajów nadbałtyckich do Ukrainy.
Jak podają rosyjskie media, istotnym elementem systemu mają być również cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300, które Rosja przekazała Białorusi w 2006 roku. Zainstalowanie S-300 w rejonie Brześcia i Grodna powoduje, że zasięg wykrywania celów powietrznych przesuwa się o 400 km na zachód, a granica ich przechwytywania o 150 km.
Na podstawie: belta.by, rian.ru