Rosja sprzeda Indiom paliwo uranowe
Moskwa i Delhi doszły do porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiego paliwa uranowego dla indyjskich elektrowni atomowych. Wartość inwestycji wynosi 700 mln dolarów.
Rosyjska spółka TWEL, wchodząca w skład państwowego koncernu Atomenergoprom, podpisała umowę dotyczącą paliwa uranowego z Departamentem Energii Atomowej rządu indyjskiego. Atomenergoprom ogłosił, że zawarta umowa jest dla kompanii pierwszym długoterminowym kontraktem na dostawę paliwa jądrowego w ciągu ostatnich lat.
W oświadczeniu indyjskiego Ministerstwa Energii Atomowej jest mowa o tym, że umowa z rosyjskim koncernem przewiduje dostawę 2 tysięcy ton tabletek z naturalnego uranu dla indyjskich reaktorów ciężkowodnych. Dokument podkreśla, że rosyjski uran będzie wykorzystywany pod ścisłą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w celu zapobiegnięcia wykorzystaniu go w niewłaściwy sposób np. do produkcji broni jądrowej.
Równolegle podpisany został jeszcze jeden kontrakt na dostawy tabletek z niskowzbogaconego uranu dla wrzących reaktorów jądrowych.
We wrześniu 2008 roku Grupa Dostawców Jądrowych, stawiająca przed sobą zadanie walki z rozprzestrzenianiem materiałów jądrowych, podjęła decyzję o zdjęciu ograniczeń na dostawy uranu do Indii.
Rosja została drugim potężnym krajem-dostawcą paliwa jądrowego do Indii po zdjęciu międzynarodowego zakazu na handel z tym krajem w sferze energetyki atomowej. Sankcje te były wprowadzone w 1974 roku, po pierwszej dokonanej przez Indie próbie atomowej i odmowie Delhi przyłączenia się do Układu o nieproliferacji broni jądrowej.
Pierwszym krajem, który wszedł na indyjski rynek energetyki atomowej, były Stany Zjednoczone, które podpisały z Indiami umowę o współpracy w październiku 2008 roku.
Na podstawie: bbcrussian.com, interfaks.ru