Rosja/ Węgry włączą się w realizację Południowego Potoku
Pierwszy wicepremier i kandydat na prezydenta Rosji, Dimitrij Miedwiediew, wraz z delegacją Gazpromu, przybył z wizytą do Budapesztu. Głównym tematem poniedziałkowego (25.02) wieczornego spotkania Rosjan z węgierskim premierem, Ferencem Gyurscyany był udział Węgier w budowie gazociągu Południowy Potok.
Po przeprowadzonych rozmowach przedstawiciele obu stron poinformowali, że międzyrządowa umowa przewidująca budowę odnogi gazociągu Południowy Potok i podziemnego magazynu gazu na Węgrzech zostanie podpisana w czwartek (28.02). Na ten dzień bowiem zaplanowana została wizyta węgierskiego premiera w Moskwie.
Węgierska nitka gazociągu będzie należała do spółki, w której po 50 proc. udziałów będą miały Węgry i Rosja. Będzie mogła transportować co najmniej 10 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie.
Mimo, iż Węgry do tej pory opowiadały się za budową gazociągu Nabucco, który miał być europejską przeciwwagą dla rosyjskiego Południowego Potoku w tej części Europy, ostatecznie przychyliły się do rosyjskiego projektu gazowego.
Rurociąg Południowy Potok, długości 900 kilometrów, ma transportować surowiec z rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego po dnie Morza Czarnego do bułgarskiej Warny. Na brzegu Bułgarii podzieli się na dwie nitki. Pierwsza poprowadzona zostanie na północ w kierunku Węgier i Austrii. Druga natomiast skierowana zostanie na południe, do Włoch.
Na podstawie: kommersant.com,gazprom.com