04 marzec 2011
Rozpoczęła się kolejna tura Rozmów Genewskich dotyczących bezpieczeństwa Abchazji i Osetii Południowej. Gruzja dąży do uzyskania rosyjskiego zobowiązania wyrzeczenia się siły we wzajemnych stosunkach.
Rozpoczętą 4 marca piętnastą rundę Rozmów Genewskich o sytuacji w Gruzji poświęcono kwestiom bezpieczeństwa i stabilności Abchazji i Osetii Południowej. W negocjacjach pod auspicjami Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych i OBWE wezmą udział przedstawiciele Gruzji, Rosji i USA, a także podmiotów będących tematem rokowań. Wśród delegacji znajdą się zarówno reprezentanci odsuniętych od władzy administracji uznawanych przez władze gruzińskie, jak i rządów obecnie kontrolujących Abchazję i Osetię Południową.
Celem Gruzji jest uzyskanie rosyjskiego zobowiązania do wyrzeczenia się stosowania siły we wzajemnych relacjach. Strona gruzińska w listopadzie 2010 r. wydała oświadczenie o niestosowaniu siły wobec wojsk rosyjskich oraz obecnych władz Abchazji i Osetii Południowej. W ten sposób Gruzja dąży do uniknięcia podpisania proponowanych przez Rosję porozumień o pokojowych relacjach między Tbilisi a Suchumi i Cchinwali, gwarantując jednocześnie wzmocnienie stabilności regionu. Rosyjska propozycja traktowana jest przez władze gruzińskie jako wybieg, którego celem jest wymuszenie na Gruzji pośredniego uznania niepodległości Abchazji i Osetii Południowej.
Minister spraw zagranicznych Grigol Waszadze zapowiedział również poruszenie sprawy rozmieszczenia międzynarodowych sił pokojowych w regionie konfliktu. Jednym z zadań żołnierzy i policjantów wchodzących w skład misji byłoby nadzorowanie powrotu uchodźców na sporne terytoria. Planowe jest poruszenie kwestii dyskryminacji Gruzinów przez władze w Suchumi i Cchinwali, a także ochrony dziedzictwa narodowego na terenach uznawanych przez Gruzję za okupowane.
Na podstawie: mfa.gov.ge, civil.ge, medianews.ge