Tadżykistan/ Pogłębia się kryzys energetyczny
Władze Tadżykistanu wprowadziły w środę (23.01) surowe ograniczenia w korzystaniu z elektryczności.
Tylko kilka spośród kluczowych przedsiębiorstw zostanie wyłączonych z ograniczeń w dostawach elektryczności. Bez limitów będzie korzystać z energii elektrycznej Kompania Aluminiowa, Cementownia Duszanbe, zakłady spożywcze i szpitale, a także szkołay, jeśli będzie to możliwe, jak zapowiedział prezes narodowego przedsiębiorstwa energetycznego Szarifkon Samiew na konferecji prasowej w środę (23.01).
Według zapowiedzi Samiewa, dla wszytskich prywatnych lokali zostaną sporządzone limity dotyczące korzystania z elektryczności.
Samiew wskazał, że nazdwyczajnie surowa zima przyczyniła się do zwiększenia zużycia energii, a zapasy elektryczności wystarczą do 10 lutego. “Jeśli tak się stanie, kraj znajdzie się w krytycznej sytuacji, a władze państwowe będą zmuszone wprowadzić stan wyjątkowy” – podsumował prezes panstwowej spółki energetycznej.
Prezydent Tadżykistanu, Emomali Rachmonow w niedzielę (20.01) wziął udział w otwarciu pierwszej części nowej elektrowni wodnej, zbudowanej na rzecze Wachsz w północnym Tadżykistanie. Budowa była wspierana finansowo przez rosyjskie przedsiębiorstwo RAO JES. Elektrownia będzie wytwarzać 2,4 mln KWh, co jednak nie wpłynie znacząco na poprawę sytuacji energetycznej kraju.
Na podstawie: ferghana.ru, reuters.com