WNP/ Przywódcy rozmawiali o reformie
Coraz częściej podważana zasadność istnienia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) i co za tym idzie potrzeba jej reformy zdominowała rozmowy szefów państw tej organizacji. Jubileuszowy piętnasty szczyt odbył się we wtorek (28.11) w Mińsku.
Spotkanie rozpoczął prezydent Białorusi przemówieniem, w którym podkreślił znaczenie Wspólnoty, jednocześnie wskazując na jej niedoskonałości. Zdaniem Łukaszenki również niewykorzystane szanse nie oznaczają, że organizacja nie jest potrzebna. „Powinniśmy wzmocnić i pogłębić współpracę w dziedzinach współpracy ekonomicznej, wspólnej ochrony praw i gwarancji socjalnych obywateli WNP” – mówił prezydent Białorusi.
Szczególnie zainteresowanym reformą WNP jest prezydent Kazachstanu - Nursułtan Nazarbajew. Zaproponował powołanie rady, składającej się z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich w celu przygotowania projektu reformy do czerwca 2007 roku. Mówił także o potrzebie stworzenia organu koordynującego politykę państw produkujących surowce energetyczne zrzeszonych w WNP.
Deklaracje zostały ocenione pozytywnie zarówno przez najważniejszą postać szczytu – Władimira Putina, jak i Michaiła Saakaszwilego, prezydenta Gruzji, z którym Putin nie spotkał się w czasie rozmów dwustronnych. Relacje pomiędzy Rosją i Gruzją zaostrzyły się po nałożeniu przez Moskwę blokady ekonomicznej na Tbilisi w sierpniu br.
Nie zapadły jednak żadne decyzje wiążące politycznie. Prezydent Kazachstanu, który obecnie przewodniczy WNP powiedział, iż rozmowy dotyczące konkretnych reform są zawsze przekładane z jednego szczytu na kolejny – „Z Kazania zostały przeniesione do Moskwy, z Moskwy do Mińska, teraz wszystko przeniesiemy do Duszanbe”.
W czasie szczytu doszło do spotkania prezydentów Azerbejdżanu - Ilhama Alijewa i Armenii – Roberta Koczariana, które toczą spór o Górny Karabach. Alijew i Koczarian rozmawiali o ewentualnej propozycji rozwiązania konfliktu poprzez stworzenie odpowiedniej rezolucji. Decyzje odnośnie kazachskiej propozycji nie zapadły, mają być rozpatrzone w przyszłości.
W przeddzień szczytu do Mińska przyleciał prezydent Kirgistanu - Kurmanbek Bakijew, aby odbyć spotkanie z Łukaszenką. Efektem rozmów ma być podpisanie kilku umów bilateralnych, dotyczących układu o przyjaźni i współpracy, a także programu współpracy ministrów spraw zagranicznych, międzyrządowego porozumienia w sprawie przemysłu, badań naukowych, a także edukacji. Wyrażono także deklaracje dotyczące wzmocnienia współpracy gospodarczej obydwu państw.
Należy przypomnieć, że 24 listopada Kirgistan oficjalnie wyraził aprobatę dla przystąpienia Białorusi do Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO).
WNP powstała w celu zahamowania rozpadu Związku Radzieckiego i podtrzymania współpracy między Rosją, a pozostałymi częściami byłego ZSRR. Jednak z czasem, gdy zaczęły powstawać inne organizacje regionalne jak Organizacja na Rzecz Demokracji i Rozwoju, GUAM czy Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (CSTO), następuje jej marginalizacja.
Na podstawie: rferl.org, en.kabar.kg