Drugi plan pomocowy dla Grecji przyjęty
Państwa strefy euro 14 marca wieczorem zatwierdziły wprowadzenie drugiego planu pomocy dla Grecji. Jeszcze tego samego dnia ateński rząd zaakceptował program, umożliwiający wypłatę w ciągu najbliższych tygodni pierwszej raty, wynoszącej 28 miliardów euro.
Obecnie grecki deficyt budżetowy wynosi 350 miliardów euro i jest skutkiem ponad 30-letniej nieodpowiedzialnej polityki polegającej na systematycznym zadłużaniu.
Premier tymczasowej rady ministrów Lukas Papademos zobowiązał się, aby jeszcze przed wyborami (planowanymi na przełom kwietnia i maja) wcielić w program oszczędnościowy, którego przed przyznaniem pomocy domagali się greccy wierzyciele oraz Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Wśród wymaganych reform znajdzie się m. in. zmniejszenie zatrudnienia w sektorze publicznym o 15 tysięcy osób, liberalizacja przepisów prawa pracy, zmniejszenie płacy minimalnej o 20% (do 600 euro miesięcznie – prawie 2500 zł) oraz ostre cięcia świadczeń emerytalnych.
Wiemy już także, że grecki dług wobec posiadaczy państwowych obligacji ulegnie redukcji. W zeszłym tygodniu prywatni przedsiębiorcy zgodzili się na wymianę papierów wartościowych na te o niższej wartości nominalnej. Dzięki temu rządowi uda się zaoszczędzić ponad 100 miliardów euro.
Bez pomocy z zewnątrz Grecja nie byłaby w stanie wykupić części obligacji, których termin przypada na przyszły tydzień. W ciągu ostatnich tygodni sytuacja gospodarcza Grecji pogorszyła się do tego stopnia, że zawisło nad nią widmo bankructwa. Dlatego deklaracja przyznania pakietu, wynoszącego łącznie 130 miliardów euro, znacznie przyczyni się do poprawienia sytuacji.
Na podstawie: euobserver.com, nytimes.com, athensnews.gr