Portal Spraw Zagranicznych psz.pl

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies

Akceptuję
Back Jesteś tutaj: Home Europa Finlandia/ Tarja Halonen wygrała pierwszą turę wyborów

Finlandia/ Tarja Halonen wygrała pierwszą turę wyborów


15 styczeń 2006
A A A
Jak poinformowały fińskie media, niedzielne wybory w Finlandii wygrała obecna socjaldemokratyczna prezydent tego kraju - Tarja Halonen. Według tych danych, miała ona otrzymać poparcie 46,3 proc. oddanych głosów, co oznacza, że za dwa tygodnie zmierzy się w drugiej turze z przedstawicielem konserwatystów: Sauli Niinisteö, były minister finansów, miał uzyskać w głosowaniu 24,1 proc. głosów.

Obecna prezydent kraju - Tarja Halonen (zob. http://www.tarjahalonen.fi/fi/) była - jako zwolenniczka państwa socjalnego - kandydatką Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, popieraną także przez Sojusz Lewicy. Zgodnie z oczekiwaniami, jej głównym rywalem okazał się być związany z prawicą Sauli Niinisteö (zob. http://www.niinisto.net/) - zwolennik gospodarki rynkowej i wstąpienia Finlandii do NATO.

W niedzielnych wyborach kandydowali także: Matti Vanhanen - 18,6 proc. (zob. http://www.mattivanhanen.net/) - obecny premier i przywódca centrystów; Heidi Hautala - 3,5 proc. (zob. http://www.heidi2006.fi/) - reprezentantka pragmatycznego skrzydła fińskich „zielonych”; Timo Soini - 3,4 proc. (zob. http://www.perussuomalaiset.fi/presidenttiehdokas/timosoini/) - lider ugrupowania Prawdziwych Finów (prawica populistyczna), zwolennik wyjścia Finlandii ze struktur UE, nawrócony katolik (co w Finlandii jest ewenementem); Bjarne Kallis - 2,0 proc. (zob. http://www.bjarnekallis.net/) - deputowany fińskich chadeków; Henrik Lax - 1,6 proc. (zob. http://www.henriklax.nu/) - deputowany do Parlamentu Europejskiego i kandydat Szwedzkiej Partii Ludowej (związany z mniejszością szwedzką w Finlandii), konserwatywny liberał i jako jedyny z kandydatów zwolennik bezwarunkowego i natychmiastowego wejścia Finlandii w struktury NATO; Arto Lahti - 0,4 proc. (zob. http://artolahti.com/) - kandydat niezależny, profesor ekonomii, zwolennik powrotu do składu Finlandii ziem Karelii.

Zob. wyniki wyborów w szczegółach: Vaalit 2006.

/derstandard.at, yle.fi, in./