Kryzys polityczny w Macedonii niezażegnany
Mimo pomyślnego przebiegu rozmów przedstawicieli koalicji rządowej i ugrupowań opozycji, macedońscy politycy nie porozumieli się w Brukseli, co do kwestii przyspieszonych wyborów parlamentarnych.
Rozmowy pomiędzy premierem Nikołą Gruewskim (na zdj.) i liderem opozycji Zoranem Zaewem, odbyły się w środę (10.06) w Brukseli. Obaj politycy nie osiągnęli jednak kompromisu w sprawie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Nie ma bowiem zgody co do kilku najbliższych miesięcy, które będą poprzedzały ponowne głosowanie. Opozycja domaga się stworzenia rządu przejściowego, którego zadaniem będzie przygotowanie uczciwych wyborców, na co nie chce jednak zgodzić się rządząca prawica z WMRO-DPMNE. Obie strony obwiniają siebie nawzajem za niepowodzenie negocjacji w stolicy Belgii.
Unia Europejska wezwała natomiast Macedończyków do jak najszybszego porozumienia, mającego działać w interesie całego społeczeństwa. Komisja Europejska twierdzi, że Macedonię czekają reformy, które pozwolą temu państwu na integrację ze strukturami euroatlantyckimi.
W ubiegłym tygodniu w Skopje odbyła się pierwsza tura rozmów. Obie strony zgodziły się wówczas co do przeprowadzenia przedterminowych wyborów, lecz pełne porozumienie miało zostać osiągnięte w Brukseli.
Kryzys w Macedonii trwa od lutego, kiedy Zaev ujawnił, iż jest w posiadaniu nagrań ponad 20 tys. osób z otoczenia rządzącej partii, wskazujących na korupcję i ograniczanie demokracji w tym bałkańskim kraju.
Na podstawie: balkaninsight.com.