Merkel wygłosiła expose
Podstawowym wyzwaniem obecnej koalicji będzie pokonanie skutków kryzysu finansowego. Jednym z pomysłów rządu jest utrzymanie pracy tymczasowej jako metody walki z bezrobociem. Nie będzie cięć w wydatkach publicznych, czego domagała się opozycja. Merkel odniosła się do planów koncernu motoryzacyjnego General Motors, który postanowił zachować Opla. Wyraziła nadzieję, iż amerykańska firma będzie w równym stopniu troszczyć się o europejskich jak i amerykańskich pracowników. Zaznaczyła równocześnie, że GM musi ponieść zasadniczą część kosztów restrukturyzacji Opla.
Kolejnym problemem stojącym przed Niemcami, przywołanym przez szefową rządu, jest zmiana struktury społecznej. Starzenie się społeczeństwa oraz jego systematyczne zmniejszanie „musi stać się przedmiotem szerokiej debaty publicznej”. Merkel zaznaczyła, że szczególne wsparcie należy się rodzinom. Jednak szczegółowych planów w tym zakresie nie podała.
Czwartym zagadnieniem poruszonym przez kanclerz w expose była ochrona klimatu. Merkel zwróciła uwagę na znaczenie grudniowej konferencji ONZ w Kopenhadze, której niepowodzenie mogłoby „cofnąć nasze starania o ochronę klimatu o lata”.
Ostatnim elementem wystąpienia było przekonanie, że „wolność i bezpieczeństwo to wartości uzupełniające się i występujące razem”, a nie wykluczające się. Jednocześnie podkreśliła, że jej gabinet będzie dalej wspierał misje międzynarodowe. Operacja w Afganistanie będzie kontynuowana ale powinna wejść w „nową fazę”.
Merkel spotkała się z ostrą krytyką opozycji pod wodzą SPD. Szef frakcji parlamentarnej tej partii, Frank-Walter Steinmeier, zarzucił nowej koalicji „budowanie w społeczeństwie murów” oraz dzielenie Niemców. Kanclerz była już wcześniej negatywnie oceniania za tak późne wygłoszenie programu rządu. Odbyło się to dopiero po wizycie w Waszyngtonie i obchodach rocznicy upadku muru berlińskiego.
Na podstawie: Süddeutsche Zeitung, faz.de, zeit.de,