Niemcy: Jest porozumienie w sprawie Traktatu Lizbońskiego
Najważniejsze niemieckie partie polityczne osiągnęły wczoraj (18 VIII 2009) kompromis w sprawie implementacji postanowień Traktatu Lizbońskiego. CDU, CSU, SPD, Zieloni i liberałowie wspólnie postanowili nie pozbawiać rządu samodzielności przy podejmowaniu decyzji w sprawach europejskich. Zobowiązali go jednak do składania obszernych relacji parlamentowi z negocjacji dotyczących handlu międzynarodowego i konsultowania z nim polityki europejskiej. Konkretyzacja przepisów regulujących kompetencje organów wewnętrznych w Niemczech w sprawach europejskich została wymuszona decyzją Trybunału Konstytucyjnego. 30 czerwca br. wydał od decyzję stwierdzającą możliwość przyjęcia przez naszych zachodnich sąsiadów Traktatu Lizbońskiego, jednak pod warunkiem zmiany prawa wewnętrznego. Celem tychże miało być wzmocnienie pozycji Bundestagu i Bundesratu w procesie decyzyjnym w sprawach europejskich.
Osiągnięty kompromis w najmniejszym stopniu odpowiada CSU, która miała najwięcej i najdalej idących propozycji zmierzających do wzmocnienia roli parlamentu. Bawarscy chadecy chcieli związania rządu dyrektywami płynącymi z Bundestagu i Bundesratu, bez których gabinet nie mógłby prowadzić negocjacji w Brukseli. Ostatecznie uzgodniona została zasada, według której parlament musi być „w sposób całkowity i możliwie najszybciej” informowany o projektach legislacyjnych powstających w Unii Europejskiej. Rząd pozostaje przy tym „całkowicie zdolny do prowadzenia negocjacji”, jednak przy zachowaniu „nieograniczonego obowiązku sprawozdawczego”.
Odrzucone zostały propozycje CSU zmierzające do wprowadzenia możliwości złożenia wniosku o zbadanie zgodności prawa unijnego z niemieckim przez Trybunał Konstytucyjny. Pomimo tego, przewodniczący CSU uważa kompromis za sukces: „Nie czujemy się przegrani, gdyż w ogólnym rozrachunku została wzmocniona pozycja parlamentu”. Również zadowolona wydaje się być SPD, o czym świadczy głos przewodniczącego jej frakcji parlamentarnej, Thomasa Oppermanna: „Rząd federalny pozostał samodzielny w sprawach europejskich. Jednocześnie wzmocniona została możliwość współdecydowania parlamentu.”
Teraz uzgodnione rozwiązania musi przyjąć parlament. Najbliższe jego posiedzenie odbędzie się 26 sierpnia, kolejne 8 września. Są to ostatnie posiedzenia przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu. Jeżeli niemiecki Trybunał Konstytucyjny uzna nowe regulacje za wystarczająco chroniące wpływy parlamentu, otworzy to drogę do zakończenia procesu ratyfikacyjnego Traktatu Lizbońskiego w Niemczech.
Na podstawie: www.euobserver.com, www.welt.de, www.zeit.de