Niemcy: Przegląd prasy - środa (27.08)
- Sylwia Ławrynowicz
ŚWIAT
„Bezterminowe zawieszenie broni w strefie Gazy” – pisze na głównym panelu die Zeit. Po niemal siedmiotygodniowych walkach między Palestyńczykami, a Izraelem udaje się osiągnąć kompromis. Obie strony za pośrednictwem Egiptu zgodziły się m.in. na częściowe zniesienie blokady wybrzeża. – Ważne jest, aby dostarczyć teraz pomoc humanitarną potrzebującym – podał egipski MSZ. Palestyńczycy traktują porozumienie jako swoje zwycięstwo w konflikcie.
http://www.zeit.de/politik/ausland/2014-08/gaza-israel-palaestinenser-waffenruhe-einigung
FAZ i Süddeutsche Zeitung dodają, że to pierwsze porozumienie między obiema stronami konfliktu, które „najprawdopodobniej nie zostanie zerwane”. Dotychczas nie zostały wystrzelone żadne rakiety, zaś tysiące ludzi świętowało w Gazie zakończenie walk, piszą dalej FAZ i SZ. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon powiedział, że tylko pokój jest gwarantem spokojnej przyszłości w tym rejonie.
http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/naher-osten/waffenruhe-in-nahost-scheint-zu-halten-13119276.html
http://www.sueddeutsche.de/politik/israel-und-palaestinenser-dauerhafte-waffenruhe-im-gazakonflikt-vereinbart-1.2104816
„Coraz więcej krajów decyduje się dostarczyć broń Kurdom” – podaje FAZ. Rząd niemiecki ma podjąć decyzję w najbliższy weekend, tymczasem m.in.: Kanada, Chorwacja, Albania i Dania postanowiły wesprzeć prześladowaną mniejszość, pisze niemiecki dziennik.
http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/naher-osten/immer-mehr-laender-liefern-wegen-is-terroristen-waffen-an-kurden-13119310.html
W osobnym artykule FAZ podaje, że w rękach milicji IS znajdują się kolejna zakładniczka, za którą ekstremiści domagają się okupu wysokości 5 mln euro. 26-letnia kobieta przebywała w Syrii niosąc pomoc humanitarną. Od sierpnia 2013 obywatelka USA znajduje się w niewoli. IS domagają się także wypuszczenia Pakistanki Aafia Siddiqui, która w 2010 roku została skazana na 86 lat więzienia z powodu ataku na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.
http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/naher-osten/is-verlangt-5-millionen-euro-loesegeld-fuer-amerikanische-geisel-13119282.html
EUROPA
Szczyt w Mińsku: Putin i Poroszenko chcą politycznego rozwiązania konfliktu, podaje die Zeit. – Jestem otwarty na wszystkie propozycje, które mogą zapewnić Ukrainie trwały pokój – powiedział Petro Poroszenko. - Należy wzmocnić kontrolę na granicy oraz wstrzymać kolejne dostawy broni separatystom. Także jeńcy wojenni muszą zostać wypuszczeni – dodał prezydent Ukrainy. Władimir Putin wyraził gotowość do podjęcia rozmów, pisze tygodnik niemiecki.
http://www.zeit.de/politik/ausland/2014-08/ukraine-russland-minsk-wladimir-putin-petro-poroschenko-gespraeche
„Spór o granicę i gaz rozwiązany – informuje optymistycznie FAZ. Dziennik niemiecki podaje, że prezydent Rosji zamierza wspierać plan pokojowy Poroszenki. Obie strony ponownie podejmą rozmowy związane ze sporem energetycznym. 6 września ministrowie polityki energetycznej obu krajów: Rosji i Ukrainy spotkają się wraz z Güntherem Oettingerem, komisarzem europejskim ds. energii, aby porozmawiać o „gazowych długach Ukrainy sięgających miliardów”, pisze FAZ. Warto przypomnieć, że Rosja „zakręciła Ukrainie kurek z gazem” w czerwcu b.r. w związku z niepłaceniem rachunków za dostawy.
http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/treffen-von-putin-und-poroschenko-dialog-ueber-gasstreit-und-grenzschutz-vereinbart-13118747.html
„To pierwsze takie zbliżenie między głowami obu państw od około trzech miesięcy”, pisze Süddeutsche Zeitung. Dziennik niemiecki przytacza słowa prezydenta Rosji, który zapewnia o swoim wsparciu procesu pokojowego, „o ile on nastąpi”.
http://www.sueddeutsche.de/politik/treffen-von-putin-und-poroschenko-russland-sagt-unterstuetzung-des-ukrainischen-friedensplans-zu-1.2104394
NIEMCY
„Rząd chce ograniczyć przyjazdy obywateli EU do Niemiec”, podaje FAZ. Coraz więcej ludzi z biednych krajów UE emigruje do Niemiec, pisze dziennik niemiecki. Zakazy ponownego wjazdu do kraju mają dotyczyć obywateli UE, którzy złamali prawo. Prace nad projektem ustawy trwają. Ponadto rząd chce przeznaczyć w przyszłych latach około 250 mln euro na pomoc gminom zamieszkałym przez emigrantów z Bułgarii i Rumunii, którzy nie mają stałego zatrudnienia.
http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/regierung-will-einreisesperren-fuer-eu-buerger-ermoeglichen-13119371.html
„Dobrindt chce przekonać do myta europejskiego komisarza ds. transportu” – podaje SZ. „Aby osiągnąć zamierzony cel Dobrindt sięga po różne środki. Z europejskim komisarzem ds. transportu Siimem Kallasem udaje się w góry, aby przekonać go do swojego pomysłu. Magia miejsca powinna zadziałać” – pisze sarkastycznie SZ. Projekt wprowadzenia myta stoi na chwilę obecną w miejscu. Chadecja obawia się zmniejszenia ruchu na granicy. Siim Kallas mówił przed wakacjami o „jednostronnej dyskryminacji obcokrajowców, do której nie dopuści”.
http://www.sueddeutsche.de/politik/pkw-maut-dobrindt-will-eu-verkehrskommissar-beim-wandern-ueberzeugen-1.2104521