Niemcy/ Zielone światło dla nowej koalicji w Hamburgu
Z wypowiedzi Zielonych wynika, że są oni skłonni uczestniczyć w tworzeniu koalicji, jednak w zamian żądają konkretnych zmian w systemie szkolnictwa oraz zmiany decyzji w sprawie pogłębienia rzeki Elby, co było jednym z punktów programu CDU. Kwestią sporną jest także elektrownia węglowa, która ma powstać w Hamburgu. Zgodę na to przedsięwzięcie wydał w listopadzie zeszłego roku zdominowany przez CDU senat.
Do parlamentu weszła również partia Die Linke uzyskując 6 proc. głosów. Jest to już czwarty kraj związkowy, w którym postkomuniści pokonali próg wyborczy. Politycznie największy sukces odnieśli jednak w styczniowych wyborach w Hesji, gdzie uczestniczą w rozmowach koalicyjnych z socjaldemokratami, którzy zdobyli 36 proc. głosów i do rządzenia potrzebują partnera.
Podczas niedzielnego głosowania frekwencja okazała się niższa niż w ostatnich wyborach i wyniosła 62 proc. Uprawnionych do głosowania było 1,3 miliona obywateli.
Porozumienia w landtagach mają duży wpływ na rozmowy koalicyjne odbywające się po wyborach do Bundestagu oraz pokazują aktualne nastroje lokalnych społeczności w stosunku do partii politycznych. Najbliższe ogólno niemieckie wybory zaplanowane są na przyszły rok.
Na podstawie: zeit.de, spiegel.de, faz.de, sueddeutsche.de