Niemiecki rząd osiągnął porozumienie w sprawie Steinbach
- IAR
Niemiecka koalicja rządowa osiągnęła porozumienie ze Związkiem Wypędzonych w sporze wokół osoby Eriki Steinbach.
Kompromis zakłada podwojenie reprezentacji Związku Wypędzonych w radzie fundacji upamiętniającej wysiedlenia z obecnych trzech do sześciu członków. Dodatkowych przedstawicieli mają mieć również Bundestag, niemieckie kościoły oraz Centralna Rada Żydów.
Licząca obecnie trzynaście osób Rada Funfacji "Ucieczka-Wypędzenie-Pojednanie" ma mieć w przyszłości dwudziestu jeden członków. Według ustaleń, ma ich zatwierdzać Bundestag, a nie - tak jak dotychczas - rząd. Placówka poświęcona wysiedleniom ma też otrzymać większą powierzchnię wystawienniczą. Erika Steinbach zapowiedziała, że w tej sytuacji zrezygnuje ze starań o miejsce w radzie fundacji i nie będzie się o nie ubiegać w przyszłości.
W wypowiedzi dla dziennika „Kölner Stadt-Anzeiger" Tadeusz Mazowiecki ocenił, że dobrze się stało, że Steinbach nie będzie zasiadać w radzie fundacji, ponieważ nie zajmuje ona objektywnego stanowiska wobec problemu wysiedleń. Były premier wyraził nadzieję, że osiągnięty kompromis będzie miał pozytywny wpływ na rozwój stosunków polsko-niemieckich.
Dzisiejsze ustalenia między partiami koalicyjnymi i Związkiem musi zaakceptować Bundestag. Wdrożenie kompromisu w życie wymaga bowiem zmiany ustawy powołującej Fundację "Ucieczka-Wypędzenie-Pojednanie".