Premier Węgier z wizytą w Kazachstanie
Premier Węgier Viktor Orbán odbył trzydniową wizytę w Kazachstanie. Podczas swojej podróży podpisał szereg umów gospodarczych o współpracy między oboma krajami.
Orbán przybył do stolicy Kazachstanu, Astany, we wtorek (31.03). W trakcie wizyty spotkał się z prezydentem i premierem Kazachstanu. Podczas spotkania z przywódcą Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem węgierski premier powiedział, że azjatyckie państwo ma w osobie Węgrów swojego przyjaciela w Unii Europejskiej. Życzył także Nazarbajewowi, jako gwarantowi stabilności w Kazachstanie, zwycięstwa w zbliżających się wyborach prezydenckich. Nazarbajew podkreślił, że Węgry były pierwszym krajem UE, który zdecydował się na podpisanie umowy o strategicznym partnerstwie z Kazachstanem. Kazachska głowa państwa zauważyła też, że oba kraje mają wspólne historyczne korzenie i podobne drogi rozwoju gospodarczego.
Premier Węgier spotkał się również ze swoim kazachskim odpowiednikiem, Kärymem Mäsymowem. Obaj politycy osiągnęli porozumienie w sprawie uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych między Budapesztem i Astaną, współpracy między oboma krajami w zakresie energetyki i inżynierii energii atomowej, a także przyznania węgierskich stypendiów dla 200 studentów z Kazachstanu. Mäsymow po spotkaniu z Orbánem podkreślił, że rozmowy wybiegały dalece poza standardowy dialog polityczny, stąd ma on nadzieje na strategiczną współpracę obu państw.
Szefowi rządu Węgier towarzyszył minister spraw zagranicznych Péter Szíjjártó. Wziął on udział w kazachsko-węgierskim forum gospodarczym, na którym spotkało się blisko 300 biznesmenów z obu państw. Szíjjártó ogłosił, że Kazachowie i Węgrzy postanowili uruchomić wspólny fundusz finansowy i kapitale początkowym w wysokości 40 mln dolarów. Węgierski minister dodał, że Węgry są gotowe uruchomić linie kredytowe i pakiety inwestycyjne dla kazachskich biznesmenów chcących zainwestować swoje pieniądze nad Dunajem. Jak zauważył, wymiana gospodarcza między oboma krajami wynosi obecnie 200 mln dolarów, co ma być małą kwotą, zważywszy na potencjały Europy Środkowej i Azji Środkowej.
Na podstawie: bjj.hu, politicshu, astanatimes.com.