Polska/ Wizyta premiera Litwy Gediminasa Kirkilasa
W ubiegły czwartek przebywał w Polsce w ramach jednodniowej wizyty wraz z delegacją Premier mniejszościowego rządu Litwy Gediminas Kirkilas. Wizyta odbyła się na zaproszenie premiera RP Jarosława Kaczyńskiego. Była to pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna premiera mniejszościowego rządu na Litwie. Jak zapewniają rozmówcy, poruszono istotne tematy związane ze stosunkami dwustronnymi, bezpieczeństwem energetycznym, mniejszościami narodowymi obu krajów, a także kwestie polityki Unii Europejskiej w wymiarze wschodnim i sprawy bałtyckie.
Już podczas przywitania gości premier Jarosław Kaczyński podkreślił, jak ważnym partnerem dla Polski jest Litwa, z którą łączą nas nie tylko związki historyczno – geograficzne, lecz również niezwykle aktualne dzisiaj kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, polityką Unii Europejskiej, sprawami Morza Bałtyckiego, ekologii oraz innymi dziedzinami, w których niezwykle istotna jest dwustronna współpraca. Wizyta premiera Litwy w Polsce jest niezwykle istotna w kontekście zbliżającej się 15. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. Wizytę tą z pewnymi obawami zapowiadały media litewskie, wśród których dziennik „Lietuvos Rytas” napisał: „Może to być jednak trudna wizyta, nie przypominając dotychczasowych przyjaznych spotkań”. Wizytę bardzo ciepło z kolei zapowiadał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Krawczyk: „Bardzo się cieszymy i jest dla nas zaszczytem, że nowy premier Litwy wybrał Polskę jako pierwszy cel swojej zagranicznej wizyty".
Podczas wizyty delegacji litewskiej, w skład której wszedł również minister spraw zagranicznych Petras Vaitiekūnas odbyły się rozmowy plenarne z delegacją polską, której przewodniczył Premier Jarosław Kaczyński. Jednym z głównych tematów poruszonych podczas wizyty okazało się bezpieczeństwo energetyczne. Premier Litwy podkreślił, że zarówno poprzedni, a także obecny rząd bardzo pozytywnie oceniają przejęcie przez płocki koncern PKN Orlen rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki). Gediminas Kirkilas chciał dać jednoznacznie do zrozumienia, że zmiana rządu nie wpłynie negatywnie i nie zakłóci procesu przejęcia rafinerii. W Ambasadzie Republiki Litwy w Warszawie odbyły się rozmowy dotyczące harmonogramu przejęcia rafinerii, a także przygotowania dokumentów niezbędnych do uzyskania zgody Komisji Europejskiej na dokonanie transakcji. Stronę polską podczas rozmów reprezentowali m.in. przedstawiciele resortu skarbu oraz PKN Orlen.
Szefowie obu rządów poruszyli również temat rozszerzenia współpracy w dziedzinie energetycznej poprzez budowę mostu energetycznego pomiędzy Polską i Litwą. Korzyścią dla Polski byłaby możliwość sprzedawania nadwyżek energii na Litwę, z kolei dla Litwy stanowi to alternatywne podłączenie do sieci zachodnioeuropejskich.
Gediminas Kirkilas spotkał się również z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem oraz marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Podczas pierwszego z tych spotkań rozmawiano głównie o mniejszości polskiej na Litwie, a także mniejszości litewskiej w Polsce. Nie pominięto również spraw związanych z polityką wschodnią Unii Europejskiej, koncentrując się na Ukrainie i Białorusi. Z kolei spotkanie Premiera Litwy z marszałkiem Senatu dotyczyło głównie kwestii zwrotu ziemi Polakom po II wojnie światowej, a także finansowaniu polskich szkół na Litwie. Premier oraz Minister Spraw Zagranicznych Litwy zostali również przyjęci przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Na podst. www.kprm.gov.pl, www.rzeczpospolita.pl, www.msz.gov.pl