Ischinger: UE powinna wysłać misję wojskową do Syrii
Szef prestiżowej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger postuluje wysłanie wojskowej misji UE do Syrii, która na miejscu zapewniłaby bezpieczeństwo uchodźcom, aby nie musieli uciekać do Europy. Pomysł znalazł już posłuch w niemieckiej chadecji. Tymczasem Berlin rozszerza udział Bundeswehry w unijnej misji wojskowej przeciw przemytnikom na Morzu Śródziemnym. Liczebnością żołnierzy przekroczy ona misję w Afganistanie.
Przewodniczący dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i były ambasador RFN w USA i Wielkiej Brytanii, Wolfgang Ischinger (na zdj.), opowiedział się za wysłaniem do Syrii misji wojskowej z udziałem Niemiec, która miałaby na celu stworzyć uciekającym przed wojną Syryjczykom bezpieczne strefy na terenie Syrii, w których byliby chronieni przez oddziały państw UE.
„Nasza strategia w Syrii będzie wtedy wiarygodna, kiedy będzie podparta wiarygodnymi wojskowymi możliwościami działania” – przekonuje Ischinger – „Kto nie jest w stanie się do tego przemóc, nie powinien się dziwić, że wylądują u nas kolejne setki tysięcy lub nawet miliony uchodźców”.
Ischinger zwraca także uwagę na to, że takie zaangażowanie na Bliskim Wschodzie powinno być skoordynowane i uzgodnione z Rosją i Stanami Zjednoczonym. „Cały region stoi tuż przed wielką eksplozją. Zagrożenie rozlewającą się [na sąsiadów] niestabilnością jest ogromne” – ostrzega przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Podobnego zdania jest członek zarządu CDU Roland Heinze: „Musimy chronić tych ludzi tam na miejscu, w Syrii, żeby nie mieli powodu uciekać [aż do Europy]”. „To zaś da się zrobić tylko militarnie, z międzynarodowym mandatem” – mówi Heinze, postulując wzniesienie w Syrii obozów przejściowych dla uchodźców, które byłyby zabezpieczone przez międzynarodowe siły pokojowe.
Tymczasem rząd w Berlinie podjął decyzję o rozszerzeniu udziału Bundeswehry w unijnej misji skierowanej przeciw przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym. W poniedziałek powołana do życia w maju br. misja Eunavfor Med (European Union Naval Force – Mediterranean) została podniesiona do drugiego poziomu. W pierwszym poziomie misja polegała na zbieraniu informacji o przemytnikach odpłatnie transportujących ludzi z wybrzeża Libii do Włoch oraz ewentualnym ratowaniu rozbitków. W drugim etapie – już z możliwością użycia broni – jednostki UE będą mogły przechwytywać statki przemytników lub nawet – w razie konieczności – je niszczyć.
Dotychczas w misji brało udział 320 żołnierzy Bundeswehry. W drugim etapie rząd chce wysłać już 950 wojskowych. Byłaby to największa misja Bundeswehry – dotychczas najwięcej żołnierzy (850) brało udział w misji w Afganistanie. Decyzję rządu na początku października powinien zatwierdzić Bundestag.
Na podstawie: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Deutsche Welle, Die Welt.