Niemcy: Modi zabiega o inwestycje. Merkel chce umowy o wolnym handlu UE-Indie
Podczas trzydniowej (12-14.04) wizyty premiera Indii w Niemczech Narendra Modi promował indyjską gospodarkę i zachęcał niemieckie przedsiębiorstwa do inwestowania w Indiach. Kanclerz Merkel wyraziła gotowość do zacieśniania współpracy gospodarczej i zapewniła o poparciu w negocjacjach nad umową o wolnym handlu między Unią Europejską a Indiami.
W niedzielę (12.04) z trzydniową wizytą do Niemiec przybył premier Indii Narendra Modi. Głównym celem wizyty było otwarcie tegorocznych międzynarodowych targów przemysłowych w Hanowerze (Hannovermesse), których krajem partnerskim w tej edycji są właśnie Indie. Premier Modi oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięli wspólnie udział w ceremonii otwarcia oraz razem zwiedzili indyjskie stoisko. Szefowa niemieckiego rządu nie kryła podziwu dla dynamicznego rozwoju gospodarki Indii i chwaliła markę „Make in India”, którą Modi przyjechał promować w Niemczech.
Indyjski premier przybył do Niemiec z szeroką delegacją gospodarczą, by zabiegać o niemieckie inwestycje w Indiach. To część inicjatywy premiera Modiego „Make in India”, która ma propagować indyjską gospodarkę na świecie, przyciągnąć zagranicznych inwestorów i przynieść nowe miejsca pracy. „Celem mojej wizyty w Niemczech jest zaprosić niemieckie przedsiębiorstwa do inwestowania w Indiach” – mówił podczas wspólnej konferencji prasowej w Berlinie.„Technologie, produkcja, jakość – to są wszystko rzeczy, które wiążą się z Niemcami” – zachwalał niemieckie przymioty Narendra Modi. Jak dodał, Indie są zainteresowane niemiecką technologią i know-how nie tylko w przemyśle, ale także w energetyce. Indie są zainteresowane wzrostem wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz technologii służących energooszczędności.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że Niemcy są zainteresowane dynamicznym rozwojem bilateralnych stosunków gospodarczych. Jak podkreśliła szefowa niemieckiego rządu, Berlin chce poprzez wspólne projekty „uczestniczyć w podnoszeniu poziomu życia ludności” Indii. Temu służyć mają szczególnie projekty infrastrukturalne, w których Niemcy chcą mieć swój udział.
Merkel zapowiedziała niemieckie poparcie dla przyspieszenia negocjacji nad umową o wolnym handlu między Unią Europejską a Indiami. Warto podjąć wysiłki w celu „przezwyciężenia ostatnich barier handlowych” – podkreśliła niemiecka kanclerz – „Niemcy czują się do tego zobowiązane”.
Oprócz tematów gospodarczych, przywódcy Niemiec i Indii omówili także problemy międzynarodowe – walkę z terroryzmem oraz sytuację w Afganistanie. Na październik bieżącego roku zapowiedziane zostały niemiecko-indyjskie konsultacje międzyrządowe w Delhi.
Źródła: Bundesregierung, Bundeskanzlerin, Deutsche Welle.
Foto: Bundesregierung/Bergmann